Yem Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Yem Analizleri

Hayvanlara verilen yemler için bir beslenme laboratuvarı analizi yapmak, üreticilerin besin maddelerinin besin içeriğini değerlendirmelerinin en iyi yoludur. Bu bilgi, beslenen hayvanların besin gereksinimi ile birlikte, ekonomik ve pratik besleme programlarını belirlemek için de yararlı olmaktadır.

Yem Analizleri

Genel olarak yem analizlerinde kullanılan iki temel yem test metodu vardır: ıslak kimya veya yakın kızılötesi yansıma spektroskopisi. Islak kimya, yemleri izole etmek ve ölçmek için kimyasal ve ısı işlemlerinden yararlanmaktadır. Diğer metod ise bir spektrofotometre kullanmakta ve bir numuneden yansıyan ışık spektrumuna dayanmaktadır. Islak kimya, yemlerin besin içeriğini analiz etmek için en doğru yöntem olarak kabul edilmektedir. Spektroskopi ölçümleri ise çim veya yonca samanı gibi yaygın yemler için daha doğru sonuçlar vermektedir. Silajlar ve darı gibi daha az yıllık yemler için spektroskopi ölçümleri yapmak doğru değildir. Birçok laboratuvar, bu iki metodun karışımını sunmaktadır.

Beslenme, hayvanın gelişme hızı, üretim kapasitesi ve sağlık durumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Verimli ve sürdürülebilir bir çiftçilik için kilit faktördür. Ayrıca çevre üzerinde de bir takım etkilere sahiptir.

Hayvan beslenmesi, hayvanların sindirebileceği ve kullanabileceği yemlere ihtiyaç göstermektedir. Bu nedenle, beslenme öncesinde yemlerin besin içeriğini test etmek çok önemlidir. Özellikle tarlada bulunan yem bitkileri, ürün artıkları ve tahıllar yemş olarak kullanılıyor ise, besin değerleri mutlaka bir laboratuvarda analiz edilmelidir. Bu tür yemlerin besleyici değerlerinin test edilmesi, özellikle protein içeriklerinin ve enerjilerinin çok düşük olduğu kuru mevsimlerde bir zorunluluktur.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında yem analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen yem analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp