Raf Ömrü Testleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Raf Ömrü Testleri

Gıda ürünlerinin güvenlik ve stabilitesini anlamak ve doğrulamak için her zaman raf ömrü testleri gerekmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda, raf ömrünü belirleyecek hızlı fiziksel ve kimyasal testler yapılmaktadır.

Raf Ömrü Testleri

Bazı gıda maddelerinin raf ömrü değerlendirmesi, çok çeşitli oldukları için ve heterojenliğinden dolayı karmaşık bir iştir. Bu nedenle, raf ömrü değerlendirme stratejisi, gıda maddelerinin özellikleri dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Bu stratejiler, gerçek ve hızlandırılmış depolama koşulları altında, uygun gösterge ve raf ömrü test metodolojileri tarafından belirlenen kabul edilebilirlik sınırları içinde kalmaktadır.

Genel olarak tüketicilere göre raf ömrü, belli bir gıda maddesinin atılmadan önce saklanabileceği süredir. Yani raf ömrü, gıda maddesinin insan tüketimi için uygun olmadığı ana kadar olan süreyi ifade etmektedir. Bununla birlikte raf ömrü, bir gıda maddesinin, kabul edilebilir bir kaliteyi veya spesifik işlevselliğini koruyabildiği süredir. Bu tanımlamalara göre raf ömrü, söz konusu gıda maddesinin güvenliği ile ilgili hiçbir şey söylemez. Raf ömrünü geçen bir ürün, insan tüketimi için hemen bir risk yaratmasa da potansiyel olarak bir dizi kalite parametresi ile uyumlu değildir. Bakteriyel kontaminasyona maruz kalmadığı takdirde bir ürün raf ömrü dolduktan sonra da taze kalabilir. Ancak bakteriler belli bir süre içinde faaliyete geçebilir ve yiyeceklerin tehlikeli olmalarına ve besin zehirlenmesine yol açabilir. Bu ürünlerde genel olarak, raf ömrüne karşılık gelen bir son kullanma tarihi bulunmaktadır.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında raf ömrü test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen raf ömrü test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp