Gıda Toksikoloji Testleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Gıda Toksikoloji Testleri

Gıda toksikoloji testlerinin amacı sadece bir gıda maddesinin ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmek değildir, aynı zamanda yaratacağı olası toksik etkileri de karakterize etmektir. Gıda maddeleri ile ilgili birçok potansiyel sağlık riski bulunmaktadır. Bugüne kadar bilinen en önemli tehlikeler, patojenik bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi biyolojik ajanlardan kaynaklanmaktadır. Daha büyük ölçekli üretim tesisleri, gıda tedarikinde daha uzun dağıtım zincirleri, ev dışında yemek yeme alışkanlıklarının artması ve yeni patojenlerin ortaya çıkması ile birlikte, gıda kaynaklı hastalıklar daha önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle her ülke gıdalardaki katkı maddelerini kontrol etmek için kendi yasal düzenlemelerini yapmakta ve kendi standartlarını oluşturmaktadır. Bunların önemli bir kısmı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından organize edilen, Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi ve Kodeks Alimentarius Gıda Katkı Maddeleri ve Kirleticileri Komitesi tarafından belirlenmektedir.

Gıda Toksikoloji Testleri

Yakın zamana kadar, sanayileşmiş ülkelerde gıda maddeleri genelde düşük riskli görülüyordu, ancak son zamanlarda gıda güvenliği korkusu, tüketicileri daha fazla endişelendirmektedir. Genel olarak gıdalar güvenli olduğu kabul edilse de bu gıdalarda doğal olarak bulunanlar dahil tüm kimyasal maddeler belli bir dozda toksiktir. Bir gıdanın ya da bileşenin toksikoloji testleri, olası olumsuz etkilerin neler olduğu ve hangi tüketim düzeyinde oluşabileceği hakkında fikir vermektedir. Gıda maddelerinde risk, belli bir kimyasal maddenin toksisitesinin yanı sıra, maruz kalma dozu ve süresi ile de ilişkilidir.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında gıda toksikoloji test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen gıda toksikoloji test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp