Gıda Mineral Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Gıda Mineral Analizleri

Mineraller, insan vücudunun çeşitli işlevler için ihtiyaç duyduğu inorganik maddelerdir. Mineraller vücut sıvıları ve dokuların ve enzim sistemlerinin temel bileşenleridir. Kemik ve dişlerin oluşumunda rol oynar ve normal sinir fonksiyonuna katılırlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral miktarı farklıdır. İnsanların yaşına, cinsiyetine, fizyolojik durumuna ve bazen sağlık durumuna göre minerallerin çeşidi ve miktarı farklıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından, farklı sağlıklı insan gruplarına göre mineraller için diyet referans değerleri yayınlanmıştır.

Gıda Mineral Analizleri

Bazı minerallere diğerlerinden daha fazla miktarlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür gibi. Bazı mineraller ise daha küçük miktarlarda gereklidir. Bunlara iz elementler ve iz mineraller de denmektedir. Örneğin, demir, çinko, iyot, florür, selenyum ve bakır gibi. Ancak küçük miktarlarda olsa da bu mineraller diğerlerinden daha az önemli değildir.

Bitki ve toprak numunelerindeki mineral elementler, gelişmiş laboratuvarlarda genellikle kolorimetrik yöntemle analiz edilmektedir. Bitkilerdeki mineral seviyelerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar insanlar ve hayvanlar için gıdalar ve yemlere bağlı olarak değişmektedir.

Gıda teknolojisindeki gelişmeler ve tüketicinin bilinçlenmesi, ürün kalitesinin yükselmesini sağlamaktadır. Gıdalar, insan yaşamı için temel gereksinimidir ve bunların sağlıklı ve güvenli şekilde üretilmesi gerekmektedir. Gıda güvenliğinin sağlanması, günümüzde en önemli problemlerin başında gelmektedir. Gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdaların besleyici değerinin belirlenmesinde, gıdanın mineral içeriklerinin bilinmesi de önem taşımaktadır.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında gıda mineral analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen gıda mineral analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp