Gıda Mikotoksin Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Gıda Mikotoksin Analizleri

Mikotoksinler ya da mantar toksinler, insanlarda, tarım hayvanlarında ve doğal ortamda başlıca gıda zehirlenmesi kaynaklarından biridir. Doğal olarak ortaya çıkan bu toksinlerin etkileri, akut hastalık ve ölümlerden, tümör oluşumu ve kronik hastalıklara ve bulaşıcı bakteriyel ve fungal hastalıkların oluşumuna kadar uzanmaktadır.

Gıda Mikotoksin Analizleri

Mikotoksinler, bitkilerin büyüme dönemleri boyunca tarla bitkilerinde çok sık oluşmaktadır. Tarla bitkilerinde, gıda maddelerinde, yemlerde ve hayvansal gıdalarda meydana gelen bu mikotoksinler ile ilgili riskler, gıda güvenliği açısından önemli bir risktir. Bu nedenle, gıda ve yem üreticileri, ürünlerinde mikotoksinlerin ortaya çıkması konusunda büyük endişe duymaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen mikotoksin analizi için en yaygın kullanılan test prosedürleri şunlardır: ince tabaka kromatografisi, yüksek performanslı sıvı kromatografisi, gaz kromatografisi ve kütle spektrometresi.

Mikotoksinler, bazı küfler (mantarlar) tarafından üretilen ve doğal olarak oluşan toksinlerdir. Genellikle ılık ve nemli koşullar altında, tahıllar, fındık, baharatlar, kurutulmuş meyvalar ve kahve çekirdekleri dahil olmak üzere çok çeşitli gıda maddelerinde oluşmaktadır. Hem insanlarda hem de hayvancılık faaliyetlerinde ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Dünya Sağlık Öregütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından kurulan bilimsel bir komite, mikotoksinler de dahil olmak üzere doğal toksinlerin sağlık risklerini değerlendirmektedir. Aynı zamanda bazı gıda maddelerinde mikotoksinlere maruz kalmayı sınırlandırmak için Codex Alimentarius Komisyonu tarafından uluslararası standartlar geliştirilmiştir.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında gıda mikotoksin test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen gıda mikotoksin test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp