Gıda Katkı Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Gıda Katkı Analizleri

Gıda katkı maddeleri, gıda maddelerinin güvenliğini, tazeliğini, tadını, dokusunu veya görünüşünü korumak ve iyileştirmek amacı ile gıdaya ilave edilen maddelerdir. Bu maddelerin, kullanılmadan önce insan sağlığı açısından olası zararlı etkileri kontrol edilmek zorundadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gıda katkı maddelerinin güvenliği konusunda birlikte sorumlu olan kuruluşlardır. Bu bakımdan sadece Codex Alimentarius, uluslararası besin standartlarında yer alan maksimum kullanım seviyeleri, güvenli kabul edilen gıda katkı maddeleridir ve uluslararası işlem gören gıdalarda kullanılabilir.

Gıda Katkı Analizleri

Bazı gıda katkı maddeleri, ürünlerin korunması için zaten yüzyıllardır kullanılmaktadır. Örneğin pastırma veya kurutulmuş balık gibi etlerde tuz, marmelatlarda şeker veya şarapta kükürt dioksit gibi. Ancak zaman içinde yiyecek üretiminin ihtiyaçları karşılaması için çok sayıda farklı gıda katkı maddesi geliştirilmiştir. İşlenmiş gıdaların, fabrikalardan veya endüstriyel mutfaklardan, depolara ve mağazalara ve son adımda tüketicilere olan yolculuğu boyunca güvenli ve iyi durumda kalmasını sağlamak için bir takım katkı maddelerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Gıda katkı maddeleri, tüketicileri yanıltmadığı ve gıdanın besin kalitesini korumak veya gıdanın stabilitesini artırmak için kullanıldığı zaman, kısaca yasal düzenlemelere ve yayınlanmış standartlara uyulduğu zaman yararlıdır. Gıda katkı maddeleri, bitkilerden, hayvanlardan veya minerallerden elde edilebilir ya da sentetik yollardan üretilebilir. Hepsi, gıdaları daha güvenli ve çekici hale getirmek için tasarlanmış binlerce gıda katkı maddesi kullanılmaktadır.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında gıda katkı analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen gıda katkı analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp