Gıda Kalıntı Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Gıda Kalıntı Analizleri

Tarım ve hayvancılık üretiminde direnci arttırmak için kullanılan pestisitler veya antibiyotikler veya mahsullerde doğal olarak üretilen mikotoksinler bir ölçüye kadar yararlı olsa da, çevreye, insanlara ve hayvanlara verdiği zarar tartışılmaz. Kalıntı matrisleri çoğu zaman karmaşıktır ve sürekli değişmektedir. Bu paralelde kalıntı testlerini yapmak laboratuvarlar için güçleşmektedir. Her defasında daha zararlı kimyasal kalıntıları ve kirletici maddeler ile karşılaşılmakta ve yeni test çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Gıda Kalıntı Analizleri

Pestisitler, zararlı organizmaları engellemek, bunları kontrol altında tutmak veya verdikleri zararı en düşük seviyede tutmak için kullanılan kimyasal madde veya karışımlardır. Pestisitler, kimyasal bir madde olması yanı sıra, virüs veya bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da benzer bir araç olabilir. Pestisitlerin işlenmiş ürünlerde bıraktıkları izlere kalıntı denmektedir. Pestisitler doğru uygulandığı zaman, gıdada veya yemde yasal olarak tolere edilen pestisit kalıntıları için Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından bir maksimum kalıntı seviyesi belirlenmiştir. Buna göre gıda maddelerinde bulunan kalıntı miktarları, tüketiciler için güvenli olmak ve mümkün olduğunca düşük olmak zorundadır.

Bitki koruma ürünleri, genel olarak bitkileri sağlıklı tutmak ve hastalık ve istila yoluyla zarar görmelerini engellemek için kullanılan pestisitlerdir. Bunlar, herbisitler, fungisitler, böcek ilaçları ve bitki büyüme düzenleyicilerini içermektedir. Pestisitler en az bir aktif madde içerir. Bu maddeler virüsler dahil olmak üzere kimyasal maddeler veya mikroorganizmalar olabilir. EFSA’nın risk değerlendirme çalışmaları büyük ölçüde bu aktif maddelere odaklanmaktadır.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında gıda kalıntı analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen gıda kalıntı analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp