GDO Genetiği Değiştirilmiş Mikroorganizma Analizleri
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

GDO Genetiği Değiştirilmiş Mikroorganizma Analizleri

Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO), istenen fizyolojik özelliklerin kazandırılması veya istenen biyolojik ürünlerin üretilmesi amacı ile laboratuvar ortamında tasarlanmış organizmadır.

GDO Genetiği Değiştirilmiş Mikroorganizma Analizleri

Geleneksel hayvancılıkta ve tarımda arzu edilen özelliklere sahip yavrular veya ürünler yetiştirilmesi, geleneksel selektif ıslah yolu ile uzun zamandır uygulanmaktadır. Ancak genetik modifikasyon yönteminde, genetik teknolojiler kullanılmakta ve genomlar moleküler seviyede kodlanarak, ilişkisiz organizma türlerinden genler dahil edilmekte ve moleküler seviyede değiştirilmiş organizmalar üretilmektedir.

Genetiği değiştirilmiş gıdalar ilk olarak 1994 yılında ABD’de insan tüketimi için onaylanmıştır ve yakın zamana kadar ABD’de yetiştirilen mısır, pamuk ve soya fasulyesinin yaklaşık yüzde 90’ı genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Dünya genelinde de bu tür ürünlerin çoğunluğu Amerika’da yetişmiştir.

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin verimi çok yüksektir ve bazı durumlarda kimyasal böcek ilacı kullanımı çok düşüktür.

Kısaca genetiği değiştirilmiş organizma, bir bitki, hayvan veya mikroorganizmanın genetik yapısı, mühendislik veya teknolojik imkanlarla bir laboratuvarda modifiye edilmiş başka bir organizmadır ve genetik modifikasyon, günlük olarak tüketilen ürünlerin çoğunu etkilemektedir. Ticari kullanım için mevcut olan GDO’ların sayısı her yıl artmaktadır. Yaygın olarak tüketilen sadece birkaç genetiği değiştirilmiş ürün olsa da bunlar genelde çeşitli bileşenlerde çok fazla işlenmektedir Bu yüksek riskli bileşenlerin başında amino asitler, alkol, sitrik asit, sodyum sitrat, etanol, tatlandırıcılar, yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrolize bitkisel protein, laktik asit, melas, vitaminler ve maya türleri gelmektedir.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında GDO genetiği değiştirilmiş mikroorganizma analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen GDO genetiği değiştirilmiş mikroorganizma analiz hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp