Ambalaj Migrasyon Testi
Gıda Test Laboratuvarı Hizmetleri

Ambalaj Migrasyon Testi

Gıda ile temas eden malzemeler migrasyon (göç) testi, gıda ambalajı, mutfak eşyaları ve gıda işleme makinaları üzerinde gerçekleştirilen bir takım testler içermektedir.

Ambalaj Migrasyon Testi

Gıda ambalajı öncelikle ambalaj içinde bulunan gıda maddelerini, sıcaklık ve atmosferik değişikliklerden ve oksijen, toz ve nemden korumanın yanı sıra raf ömrünü uzatmayı veya belli bir yiyeceğin tüketim için taze ve güvenli kalmasını sağlayacak en uzun süre boyunca korumayı amaçlamaktadır.

Gıda maddeleri, ambalajlamadaki değişikliklerden veya dış etkilerden korunmak zorundadır. Gıda maddeleri ile ambalaj malzemesi doğrudan temas yoluyla birbirlerini etkileyebilir. Bu yüzden, gıdaların içinde bulunan bazı maddeler ambalajın içine ya da ambalaj malzemesi içinde bulunan bazı maddeler gıda maddesine göç edebilir. Aambalaj malzemesi üretimi sırasında migrasyon konusu bu nedenle çok önemli bir konudur. Yapıştırıcılar, filmler veya kaplamalar gibi bileşenler, ambalaj mazelemesi üzerinde ve bunun sonucunda gıda maddelerinde istenmeyen maddeler bırakabilir.

Tüketicilerin korunması sağlamak için, gıda maddesi kalitesini etkileyebilecek maddelerin göçü göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle çıkarılan yasal düzenlemeler ile plastik malzemeler ve nesneler için bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Yiyecekler henüz ambalajlanmadan önce, paketlenecek yiyeceklerin özelliklerine uygun şekilde en kötü durum temas koşullarında testler yapılmaktadır.

Ambalaj migrasyonu çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Temas geçişi, gaz fazı göçü, penetrasyon göçü, tahliye göçü ve yoğuşma / damıtma göçü başlıca migrasyon örneklerdir.

Migrasyonu etkileyen başlıca faktörler de şunlardır: göçmenlerin moleküler büyüklükleri, sıcaklık, zaman, yiyeceklerin doğası ve bileşimi, ambalajın yapısı, ambalaj içindeki göç edebilen madde miktarı, ambalajlama yüzey alanı ile paketlenmiş gıdanın hacmi arasındaki oran.

EUROLAB, gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında ambalaj migrasyon test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Gıda test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen ambalaj migrasyon test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka gıda test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp