Yıldırım Darbe Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Yıldırım Darbe Testleri

Herhangi bir elektronik bileşen, yıldırım hasarlarına karşı genel olarak hassastır. Gelişmiş navigasyon ve iletişim sistemleri, güvenli uçuş operasyonlarının sürdürülmesinde çok büyük bir rol oynadığından, yıldırım testi, hem askeri firmalar hem de havacılık ekipman üreticileri için kalite kontrolünün giderek daha önemli bir parçası haline gelmiştir.

Yıldırım Darbe Testleri

Bir yıldırım düşmesinin bir cihaz üzerindeki etkisinin doğru şekilde kopyalanması, dayanıklılığını ölçmenin tek yoludur. Gelişmiş laboratuvarlarda yıldırım simülasyonu test sistemleri bulunmaktadır.

Farklı şimşek çakma şekillerinin elektriksel özellikleri ve bunun sonucunda meydana gelen dalgalanmalar ve çarpma alanları oldukça karmaşıktır. Yıldırımın bir yapı veya sistem üzerindeki etkilerini araştırmak için, yıldırım dalga formlarının ve elektrik ve manyetik alanların bileşenlerini izole etmek ve etkilerini simülasyonlar yaparak değerlendirmek, en etkili yöntemdir. Gelişmiş laboratuvarlarda, doğal yıldırımın tüm elektriksel özelliklerini ve ayrıca elektrik ve elektronik sistemlerde meydana getirdği etkileri simüle etmek amacı ile modern test cihazları kullanılmaktadır.

Hem insanları hem de tesisleri ve içindekileri yıldırıma karşı korunmak için takip edilecek olan genel prensipleri içeren birçok standart geliştirilmiştir. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir:

  • TS EN 62561 Yıldırımdan korunma sistem bileşenleri (LPSC)
  • TS EN 62305 Yıldırımdan korunma
  • TS EN 62858 Yıldırımdan korunma sistemlerine dayalı yıldırım yoğunluğu (LLC)
  • TS 13709 Yıldırımdan korunma - Aktif paratonerler

Bu standartlar, düşen yıldırım çarpmalarından dolayı yapılarda ve tesisatta meydana gelen risklerin değerlendirilmesini kapsamaktadır.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında yıldırım darbe test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen yıldırım darbe test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp