Topraklama Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Topraklama Testleri

Bir toprak elektrot sistemi için toprak direncinin ölçüm sonuçları çok önemlidir. Bu ölçümlerin hem elektrot ilk takıldığı zaman hem de daha sonra periyodik aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bu şekilde toprağa direncin zamanla artmaması sağlanır.

Topraklama Testleri

Bir elektrik topraklama sistemini test etmek için genel olarak iki yöntem kullanılmaktadır. Birinci yöntem, üç noktalı veya potansiyel düşüşü yöntemidir. İkinci ise kıskaç yöntemi veya indüklenmiş frekans testidir. Üç noktalı test, güç kaynağında tam izolasyon gerektirmektedir. Sadece elektrik yalıtımı değil, aynı zamanda topraklama sisteminin dışına uzanan nötr veya diğer toprak bağlantıları da izole edilmelidir. Bu test, genelde büyük topraklama sistemleri için uygun olmaktadır. İndüklenmiş frekans testi, güç açıkken yapılır ve gerçekten test edilen topraklama sistemine bağlanmasını gerektirir. Bu test sadece uzun elektrotlar için doğrudur.

Potansiyel düşme yöntemi veya üç noktalı test, mevcut topraklama sistemlerinin toprağa direncini ölçmek için kullanılmaktadır. Bu testin doğru yapılması için iki temel gereksinim vardır: topraklama sistemini nötr yardımcı programdan ayırmak ve topraklama sisteminin çapraz uzunluğu hakkında bilgi edinmek.

İndüklenmiş frekans testi, bir topraklama sistemi veya elektrotun toprağa direncini ölçmek kullanılan en yeni test yöntemlerinden biridir. Topraklama sisteminin testten önce tamamen sökülüp izole edilmesini gerektiren üç noktalı test yönteminin aksine bu yöntem, topraklama sisteminin elektrik tesislerine bağlanmasını gerektirir.

Toprak direnci, otomatik zamanlanmış ve sürekli yapılan direnç ölçümleri gerektirmektedir. Bu şekilde kritik topraklama sistemlerinin performansı sürekli olarak izlenmelidir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında topraklama test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen topraklama test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp