Kısa Devre Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Kısa Devre Testleri

Herhangi bir devreye elektrik gücü sağlayan iki iletken arasında oluşan düşük dirençli bağlantı, kısa devre meydana getirmektedir. Bir başka deyişte kısa devre terimi, elektriğin, bir elektrik devresinde belirlenen yol dışında farklı bir yol katetmesi durumunu ifade etmektedir. Bu yol boyunca aşırı akım akışı meydana geldiği zaman güç kaynağı bundan zarar görür. Kısa devre, doğru veya alternatif akım devresinde olabilir.

Kısa Devre Testleri

Adından da anlaşıldığı gibi, bir devrede kısa yol oluşmuşsa, elektrik akımı, mevcut olandan daha kısa bir mesafe boyunca devreyi tamamlamaktadır. Doğası gereği elektrik, toprağa ve düzgün çalışan bir devreye dönmeye çalışır. Bununla birlikte, eğer kablolama içindeki bağlantılar gevşerse veya koparsa, elektrik akımı sızıntı yapabilir. Bu durumda akım, daha kısa bir yoldan toprağa geri akmaya çalışır. Bu yol üzerinde yanıcı malzemeler varsa kısa devre bir yangına sebep olabilir. Ya da insan varsa ölümcül şok tehlikesi yaşanabilir.

Genel olarak kısa devre, kablolama bağlantılarındaki bir kusur yüzünden elektrik devresinin kesintiye uğradığı herhangi bir durumdur. Kısa devre konusunda iki durum vardır. Akımı taşıyan bir tel nötr bir tel ile temas ederse bu bir kısa devredir. Bu durumda direnç anında azalır ve beklenmeyen bir yoldan büyük miktarda akım geçer. Diğer durum toprakalama hatasıdır. Akım taşıyan kablolar sistemin topraklanmış kısımları ile temas ettiği zaman bir kısa devre meydana gelir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında kısa devre test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen kısa devre test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp