Kaçak Akım Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Kaçak Akım Testleri

Kaçak akım, elektrikli bir cihaz veya bir ekipmanda doğru akım veya alternatif akım devresinden toprağa veya çevreye akan akımdır. Cihaz veya ekipman doğru şekilde topraklanmazsa, akım insan vücudu dahil birçok yoldan geçer.

Kaçak Akım Testleri

Kapasitör ve yarı iletkenler gibi elementler içeren malzemelerdeki yetersizlikler, kaçak akımın başlıca nedenidir. Kaçak akım ölçümleri bir cihazın elektriksel güvenlik testleri sırasında yapılmaktadır. Koruyucu iletkenden veya ekipmanın metal kısımlarından akan akımlar ölçülür.

Elektrik sistemlerinde, herhangi bir izolasyon hatası meydana geldiği zaman, elektrik çarpması tehlikesine karşı koruma sağlamak amacı ile topraklama yapılmaktadır. Topraklama sistemi, cihazı toprağa bağlayan sistemdir. Elektrik hattı ile iletken parçalar arasında izolasyonda bir bozulma meydana gelirse, voltaj toprağa aktarılır.

Kaçak akımları belirlemek için özel olarak tasarlanmış ölçüm aletleri kullanılmaktadır. Amaç, en kötü durumdaki kaçak akımı belirlemek ve ölçmektir.

Kısaca herhangi bir elektrik tesisatında, bir toprak akımı, koruyucu topraklama iletkeni üzerinden akar. Buna genelde kaçak akım denir. Kaçak akım en çok iletkeni çevreleyen yalıtımda akar. Kaçak akım olması durumunda olası tehlikeleri önlemek için topraklama hatası akım kesiciler kullanılmaktadır.

Yalıtım, hem elektriksel dirence hem de kapasitansa sahiptir. Yalıtımın yüksek direnci göz önüne alınırsa çok az akım sızdırmalıdır. Ancak, yalıtım eski veya hasarlıysa, direnç daha düşüktür ve önemli miktarda akım akabilir. Daha uzun iletkenler daha fazla kaçak akıma neden olur. Elektronik cihazlarda, voltaj dalgalanmalarına ve diğer aksaklıklara karşı koruma sağlamak için tasarlanmış filtreler bulunmaktadır.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında kaçak akım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen kaçak akım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp