Kablo Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Kablo Testleri

Düzenli kablo testleri, her kablo grubu üzerinde gerçekleştirilen ve devam eden uygunluğu doğrulamak için gerekli olan testlerdir. Bu testler bir kablo çeşidinden diğerine farklılık gösterebilir. Test standartları, ilgili kablo bazında yayınlanmıştır. Bu testler genel olarak tahribatsız testlerdir. Bu testlerin bir kısmı üretim sürecindeki sıraya göre yapılmaktadır.

Kablo Testleri

Başlıca rutin testler örnekleri şunlardır: boyutsal testler, kılıf üzerinde kıvılcım testi, iletken direnç testi, komple kabloda voltaj testi, bakır tel ekran direnci, kısmi boşalma testi ve kablo markaları ve ölçümü. Bunun yanı sıra süreklilik testi (düşük direnç testi), yalıtım testi (yüksek direnç testi), yüksek gerilim testi (AC veya DC yüksek gerilim testi) ve işlevsel testler de yapılmaktadır.

Süreklilik testi, ya da düşük direnç ölçümü ile, 1 m resistance ile 250 Ω arasındaki kabloların düşük direnci ölçülür. İzolasyon testi ya da yüksek direnç testi, her zaman doğru akım ile yapılır. Yüksek voltaj testi, ya da dielektrik dayanım testi veya hipot testi, alternatif akım veya doğrı akım devrelerinde yapılabilir.

Kısaca güç kablosu testlerinin amacı, güç kablosu yalıtımının güvenli ve verimli olmasını sağlamaktır. Kablolar, dayanıklılık, yüksek gerilime tepki ve kısmi boşalmaların tespiti için test edilmektedir. Bu testlerde ilgili yasal düzenleme esaslarına ve kalite standartlarına uyulmaktadır. Kablo ile ilgili problemlerin büyük kısmı, yeni elektrikli cihaz veya ekipmanın devreye alınması sırasında yanlış kurulum ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kablolar eskidikçe de bakım ve restorasyon gerektirmektedir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında kablo test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen kablo test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp