IECEE CB Şeması Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

IECEE CB Şeması Testleri

IECEE kıslatması, elektroteknik ekipman ve bileşenleri için IEC uygunluk değerlendirme planları anlamına gelen, IEC system for conformity assessment schemes for electrotechnical equipment and components ifadesinden türetilmiştir. Sertifikasyon Kuruluşu (CB) programı, ürün güvenliği bakımından elektrikli ve elektronik ekipman, cihaz ve bileşenlerin belgelerinin karşılıklı kabulü için uygulanan, dünyanın ilk uluslararası sistemidir.

IECEE CB Şeması Testleri

CB şeması sistemi, uluslararası alanda kabul görmüş ürün güvenliği standartlarının kullanımına dayanan bir sistemdir. Bu sistem, elektroteknik ekipman ve bileşenleri, uygulanabilir teknik standartlara göre test etmekten sorumlu olan ve küresel bir ağa sahip CB test laboratuvarları ağına dayanmaktadır. Bu laboratuvarlarda gerçekleştirilen test sonuçları, ilave testlere gerek duyulmadan CB şeması programına üye ülkelerdeki ulusal sertifika kuruluşları tarafından kabul edilmektedir.

CB programı sayesinde işletmelerin test ve değerlendirme maliyetleri düşmekte, sertifikalar normal durumlarda olduğundan daha kısa sürede düzenlenmekte, ilave testlere ihtiyaç duyulmamakta ve işletmenin ihtiyaç duyduğu zaman ve çaba en aza inmektedir. Bir üretici firma daha önce edindiği CB test sertifikasına dayanarak, ulusal onaylama kuruluşuna başvurduğu zaman, ürün inceleme sonuçları CB test sertifikasına uygun ise, yeniden bir test sertifikası alabilecektir.

CB programı dahilindeki ürünlerin kapsamı oldukça geniştir. Bilgi teknolojileri ve büro ekipmanları, ev elektroniği ve cihazları, aydınlatma cihazları, test ve ölçüm cihazları ve elektrikli tıbbi cihazlar bu kapsama girmektedir. Kullanılan standartlar, bu ürün gruplarına karşılık gelen çeşitli Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) standartlarıdır.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında IECEE CB şeması test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen IECEE CB şeması test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp