Halojen Free (HF) Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Halojen Free (HF) Testleri

Halojen içerikler, öncelikle Avrupa Birliği pazarında, çevre dostu olmayan maddelerle ilgili başlatılan ve çoğu zaman açıkça tehlikeli olan yeşil girişimlerle ilgilidir. Halojen içeriği ile ilgili olarak, özellikle PVC ve teflon gibi plastik ve elektronik üretiminde kullanılan klor, flor, brom, iyot ve astatin elementlerinden söz edilmektedir. Üretim işlemleri sırasında, ürünlerin yüksek sıcaklıklara ve aleve dayanmalarını sağlamak için bileşenlere genelde halojenler eklenmektedir. Ancak bunlar yüksek oranda reaktif olan ve düşük erime noktalarına sahip olan tuz oluşturucu bileşiklerdir. Örneğin flor bir gazdır, fakat oldukça reaktiftir ve soğutucu, aerosol sprey ve roket yakıtlarında ve diş macununda kullanılmaktadır. Klor genelde havuzları temizlemek için, ayrıca çamaşır suyu ve dezenfektan maddesi olarak kullanılmaktadır. Elektronik bileşenlerde de kullanılır ve tutuşması durumunda zehirli bir gaz oluşturur. İyot, filamentin ömrünü uzatmak için halojen lambalarda kullanılmaktadır. Bromin, alev geçirmez, böcek ilacı ve boyalar için kullanılmaktadır. Astatinler de oldukça dengesiz ve radyoaktif bir maddedir.

Halojen Free (HF) Testleri

Tüketiciler farkında olmasa da elektronik cihazların yanması durumunda potansiyel olarak çeşitli tehlikeli toksinler serbest kalır. Elektronik cihazlarda kullanılan bu halojenler, doğrudan insanlara veya çevreye zarar vermezken, bir yanma söz konusu olduğunda ya da uygun bir geri dönüşüm yöntemi kullanılmadığında kesinlikle zararlıdır.

Uluslararası Elektrokimyasal Komisyonu tarafından açıklanan halojenin sınırlı kullanımı standardına göre (IEC 61249-2-21) bir bileşite en fazla milyonda 900 ppm klor veya bromdan oluşmalı ve ayrıca toplamda 1500 ppm’den daha az halojen içermelidir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında halojen free (HF) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen halojen free (HF) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp