EMI Elektromanyetik Bağışıklık Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

EMI Elektromanyetik Bağışıklık Testleri

Elektromanyetik uyumluluğun başlıca iki ana unsuru bulunmaktadır:

EMI Elektromanyetik Bağışıklık Testleri

  • Emisyonlar: Elektromanyetik girişim (EMI) emisyonları, istenmeyen elektromanyetik enerji üretimini ifade eder. Diğer ekipmanları bozmaması için bunların belli sınır değerlerin altına düşürülmesi gerekir.
  • Duyarlılık ve bağışıklık: Bir elektronik cihazın elektromanyetik girişime (EMI'ye) duyarlılığı, istenmeyen elektromanyetik enerjiye tepki vermesidir. Bu istenmeyen sinyallere karşı cihaz, yeterince yüksek bir bağışıklık seviyesine sahip olmalıdır.

Elektromanyetik girişim (electromagnetic interference, EMI), yakındaki başka elektronik ekipmanlarda parazite neden olan istenmeyen elektromanyetik yayılıma verilen isimdir. Söz konusu elektromanyetik parazitin bir cihazdan başka bir cihaza taşınmasının birçok yolu bulunmaktadır.

Elektromanyetik girişim (EMI) iki gruba ayrılmaktadır. Sürekli parazit, genellikle tutulan bir radyo sinyali veya salınım şeklindedir. Darbe girişimi ise kısa bir etkiden oluşur. Ayrıca girişimin verici cihazdan alıcı cihaza nasıl gittiğini bilmek de önemlidir.

Kısaca elektromanyetik girişim, bir elektromanyetik alanın diğerine müdahale ettiği ve her iki alanın bozulmasına neden olan bir durumdur. Elektromanyetik girişim ayrıca radyo frekansı girişim (RFI) olarak da bilinmektedir.

Elektronik devreler elektromanyetik girişime (EMI’ye) karşı çok hassastır. Çünkü elektromanyetik radyasyon herhangi bir iletken tarafından kolayca alınabilir ve elektronik cihazlarda sorun yaratabilir. Örneğin bir hoparlör, yakındaki bir cep telefonu bir çağrı veya kısa mesaj aldığı zaman gürültü çıkarabilir. Ya da bir TV görüntüsü bu nedenle bozulabilir. Ayrıca uçakların kritik sistemlerinde ciddi bir problem yaratabilir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında EMC elektromanyetik uyumluluk test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen EMC elektromanyetik uyumluluk test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp