EMC Elektromanyetik Uyumluluk Testi
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

EMC Elektromanyetik Uyumluluk Testi

Kablosuz olarak bağlanan cihazların sayısı çoğaldıça, EMC de giderek önemli hale gelmiştir. Elektromanyetik uyumluluk (electromagnetic compatibility, EMC), birbirine yakın farklı elektronik cihazların, birbirlerine müdahale etmeden çalışmasını ifade etmektedir. Tüm elektronik devreler, birinin veya diğerinin çalışmasını tehlikeye atacak istenmeyen elektriksel girişim yayma olasılığına sahiptir.

EMC Elektromanyetik Uyumluluk Testi

Elektromanyetik uyumluluk, cihazların ve sistemlerin, fonksiyonlarını aksatmadan ve arıza yapmadan elektromanyetik ortamlarında çalışabilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır.

Elektronik cihazlar, ilk kullanılmaya başlandığı günlerde nispeten az sayıda bulunuyordu. Ancak bugün elektronik cihaz ve ekipmanların hem sayısı hem de çeşidi hızla artmaktadır. Bunlardan bazıları çevreye sinyaller yayarken, bazıları sinyallere karşı duyarlı alıcılardır. Elektromanyetik ortamlarda, yanlışlıkla tetiklenebilecek dijital elektronik sistemler bulunabilir. Bu nedenle elektromanyetik uyumluluk, herhangi bir elektronik tasarımında çok önemli bir faktör haline gelmiştir.

Elektriksel parazitlerin elektronik sistemler üzerindeki etkileri ilk olarak askeri uygulamalar ile farkedilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, nükleer silahlanma arttıkça, sinyallerin birbirini etkilemesi ve istenmeyen sonuçlar alınması endişe vermeye başlamıştır. Bundan sonra elektronik ekipmanlara yönelik riskler üzerinde daha fazla durulmuştur. Elektromanyetik uygulamalar, sadece elektronik cihazlara zarar vermekle kalmamış, aynı zamanda yanlış tetikleyiciler de oluşturmaya başlamıştır.

Farkındalığın artması ile birlikte yüksek elektromanyetik uyumluluk standartlarının tasarlanması bir gereksinim haline gelmiştir. Tüketiciler için tam elektromanyetik uyumluluklarını sürdürmek açısından birçok standart geliştirilmiştir. Bu standartlara uyulması, elektronik cihazların gerekli uyumluluk seviyelerini sağladığını kanıtlamak içindir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında EMC elektromanyetik uyumluluk test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen EMC elektromanyetik uyumluluk test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp