Elektrik Dayanım Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Elektrik Dayanım Testleri

Elektrik dayanımı dendiği zaman, bir yalıtım malzemesinin alabileceği en yüksek gerilim değeri anlaşılmaktadır. Bu değerin üzerinde malzeme, artık yalıtım özelliklerini kaybeder. Elektrik gücü için elde edilen değer, yalıtım malzemesinin kalınlığına, uygulanan test yöntemine ve koşullara bağlı olmaktadır. Elektrik gücü ne kadar yüksek olursa, yalıtkan olarak malzeme de o kadar işe yarar demektir.

Elektrik Dayanım Testleri

Elektrik dayanımı testlerinde ASTM D149 IEC 80243 standardı esas alınmaktadır. ASTM D149-09 (2013) standardı, katı elektriksel yalıtım malzemelerinin dielektrik dayanımı için standart test yöntemini açıklamaktadır.

Elektrik dayanımı, bir malzemenin yalıtkan olarak elektriksel gücünün bir ölçüsüdür. Dielektrik kuvveti, malzemede dielektrik bir arıza üretmek için gereken en yüksek voltaj değeridir. Genel olarak, bir yalıtkanın elektrik dayanımını belirlemek için üç temel yöntem uygulanmaktadır: kısa zaman yöntemi, yavaş yükselme oranı yöntemi ve adım adım yöntemi. Bu üç yöntem de, havada veya yağda iki elektrot arasına yerleştirilen test örneğinden oluşan aynı temel düzeneğe sahiptir. Bu yöntemlerden en yaygın olanı kısa zamanlı yöntemdir. Dielektrik dayanım seviyesi ne kadar yüksek olursa, yalıtkanın kalitesi de o kadar yüksektir. Bu şekilde kaplamanın, elektrik akımının geçişine dayanma gücü artar.

Bir cihazın elektriksel yalıtımının etkinliği test edilirken, cihazın güvenliği ve performansı ön planda tutulmaktadır. Dielektrik kuvveti özellikle medikal sektörde, elektrik akımlarını hastalardan ve çalışanlardan izole etmeye yarayan özel aletler, cihazlar ve ekipmanlar için ölçülmektedir.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında elektrik dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen elektrik dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp