Dielectric Strength Testleri
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Dielectric Strength Testleri

Dielektrik dayanım testi, ya da dielectric strength testi, elektriksel güvenlik testi standartlarının gerektirdiği testlerden biridir. Dielektrik dayanım testi, test edilen bir cihazın veya ekipmanın, mevcut sızıntısı ölçülerek yapılmaktadır. Dielektrik dayanım testinin ölçüm sonucu, uluslararası standartlarda belirtilen sınırdan daha düşük olmak zorundadır. Bu akımı ölçmek için dielektrik dayanım test cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaza hipot test cihazı, flaş test cihazı veya yüksek voltaj test cihazı dendiği de olmaktadır.

Dielectric Strength Testleri

Diyelektrik gerilimleri, alternatif akım (AC) veya doğru akım (DC) olarak, yüzlerce volt ile birkaç on kilovolt arasında değişen voltajlarda ölçülmektedir. Test voltajının niteliği ve değeri, test edilen ürün için geçerli olan standartlara göre belirlenmektedir. Belli bir standart yoksa, testler her zaman numunenin çalıştığından farklı bir voltaj değerinde yapılır. Örneğin bir batarya için doğru akım, bir transformatör için alternatif akım seçilir. Dielektrik dayanım testleri, tahribatlı ve tahribatsız testler şeklinde yapılabilir.

Bazı standart testler, dielektrik dayanım testinin uygulandığı numuneye yüksek güç kaynağının uygulanmasını gerektirir. Bu durumda, yalıtım malzemesinin karbonizasyonu ile test edilen ekipmanın imhası gerekir (tahribatlı testler). Bu testler genelde devre kesiciler, anahtarlar, transformatörler ve yalıtkanlar gibi elektrik veya elektro teknolojisinde kullanılan bileşenler veya ekipmanlar için yapılmaktadır.

Tahribatsız testlerde ise, hipot test cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazlar en gelişmiş ve yapılan ölçümlerin doğruluğu en yüksek olan cihazlardır.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında dielectric strength test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen dielectric strength test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp