Antistatik Testler
Elektriksel Test Laboratuvarı Hizmetleri

Antistatik Testler

Statik elektrik çok faydalıdır. Lazer yazıcılar veya fotokopi makineleri onsuz çalışamaz. Ancak statik elektrik kendi başına zararlı olmasa da, büyük miktarlarda birikip aniden boşaldığında, örneğin bir yıldırım, son derece tehlikelidir. Ancak küçük bir kıvılcım bile bazı durumlarda sorun yaratabilir. Bir halı üzerinde yürürken vücut üzerinde statik bir yapı oluşur. Hassas elektronik bileşenleri kullanırken de ani akım boşalması vücuda zarar verebilir. Antistatik ürünler bu noktada önem kazanmaktadır.

Antistatik Testler

Statik genellikle, plastik ve kauçuk gibi yalıtkanlar, yani çok iyi elektrik iletmeyen malzemeler ya da yalıtımlı iletkenler arasında sürtünme ile oluşur. Bu oluşumu durdurmak için, elektriğin hiç birikmemesini sağlamak gerekir. Herhangi bir elektrik yükünü zararsız bir şekilde uzak tutabilmek için bir tür elektrik devresi yaratmak gerekir. Antistatik ürünler, bazen fiziksel ve bazen kimyasal olmak üzere farklı şekillerde bunu yapmaktadır. Araçların arkasından yola dokunan asılı küçük şeritler, arabada sürtünme ile oluşan statik elektrik yükünün toprağa boşalmasını sağlayan fiziksel bir örnektir. Ancak günümüzde statik elektriğin neden olduğu sorunları çözmek için kimyasal çözümler de bulunmuştur. Antistatik cihazların büyük çoğunluğuna, daha az statik problem yaratması için tasarlanmış kimyasal katkılar veya kaplamalar uygulanmaktadır. Örneğin antistatik spreyler, genelde plastik ve deiyonize su ve alkolden yapılan bir çözücüdür. Solvent buharlaştığı zaman yüzeyde statik birikmeyi önleyen görünmez, ince ve iletken bir cilt kalmaktadır. Bazı deterjanlar ve sentetik liflerde de statik çatlamayı azaltmak için katkı maddeleri kullanılmaktadır.

EUROLAB, elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında antistatik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Elektriksel test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen antistatik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka elektriksel test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp