Toprak Testleri
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

Toprak Testleri

Günümüzün gelişen teknolojileri sayesinde artık çiftçiler GPS koordinatlarına ve toprak numunelerine dayanarak tarlaları daha önce hiç olmadığı kadar küçük bir çözünürlükte incelemektedir. Toprak testleri ile, tarladan alınan ayrıntılı bilgilere dayanarak, değişken oranlı gübre uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca, hasat zamanı bir alandaki düşük ve yüksek üretim alanlarını izlemek de mümkün olmaktadır.

Toprak Testleri

Toprak testleri hala, en iyi toprak yönetimi uygulaması olmaya devam etmektedir. Bu testler tarım alanlarında gübre ihtiyacını belirlemek ve buna göre tarımsal faaliyet göstermek için yapılmaktadır. Toprağa fazla bırakılan gübre, hem üretici için fazla maliyet demektir hem de fazla atılan gübre toprağın özelliklerini bozarak çevreye zarar vermektedir. Bu nedenle üreticilerin toprak için ne çeşit ve ne miktarda gübre kullanacağına karar vermesinde toprak testleri önemli olmaktadır. Toprak testlerinin yılda bir kez yapılması, toprak besin değerlerini izlemek için ideal bir çözümdür.

Sık yapılan toprak testleri, üreticilerin uyguladıkları tarımsal yöntemlerin gelecekteki üretkenliği ve verimliliğini belirlemelerine de yardımcı olmaktadır. Toprak testleri, yetiştirilen ürünlerin besin ihtiyaçlarını belirlemek için en faydalı yöntemdir. Toprak testi dengeli bir üretkenlik programı sağlar. Aynı zamanda karlı, verimli ve çevreye karşı sorumlu olan sürdürülebilir tarım programlarının son derece önemli bir bileşenidir.

Eskiden, toprak örnekleri tarladan rastgele yerlerden alınmış ve birlikte karıştırılarak laboratuvara gönderilmiştir. Günümüzde GPS yetenekleri ile örnekleme yapılarak daha teknik imkanlar kullanılmaktadır. Bu şekilde bir verim potansiyeli haritası oluşturulmaktadır.

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında toprak test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen toprak test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp