Temiz Oda Testleri
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

Temiz Oda Testleri

Temiz oda, farmasötik ürünler, mikroişlemciler, entegre devreler ve sabit diskler gibi donanımların üretimi dahil olmak üzere, özel olarak endüstriyel üretim faaliyetlerinde veya bilimsel araştırmalarda kullanılan bir tesistir. Temiz odalar, toz, havadaki organizmalar veya buharlaşmış parçacıklar gibi son derece düşük partikül seviyelerini korumak için tasarlanmıştır. Temiz odalar önceden belirlenmiş ölçülere göre metreküp başına partikül sayısı ile ölçülen bir temizlik seviyesine sahiptir.

Temiz Oda Testleri

Bir şehirde dış ortam havası, her metreküp için 0,5 milimikron boyutunda 35 milyon partikül içermektedir. Bu değer ISO 9 temiz oda sınıfına eşdeğerdir.

Temiz odalar, içinde bulunan havanın temizlik seviyesine göre sınıflandırılmaktadır. Temiz oda sınıfı, havanın hacmi başına partiküllerin miktarına ve boyutuna göre odanın sahip olduğu temizlik seviyesidir. Bu konuda ISO 14644-1 standardı esas alınmaktadır (TS EN ISO 14644-1 Temiz odalar ve bunlarla ilgili kontrollü ortamlar - Bölüm 1: Parçacık derişimi ile hava temizliğinin sınıflandırılması).

Bu standart, ISO 1’den ISO 9’a kadar temiz oda sınıflarını içermektedir. Buna göre ISO 1 sınıfı en temiz ve ISO 9 sınıfı en kirli sınıfı ifade etmektedir. En yaygın sınıflar ISO 7 ve ISO 8’dir. Temiz oda sınıflandırmasının temeli, filtre edilecek parçacıkların milimikron boyutudur. Temiz odalar, laminer veya türbülanslı hava akımı prensipleri kullanan HEPA veya ULPA filtreleri ile içinde partikül olmayan havayı muhafaza eder.

Kısaca temiz oda, havadaki partiküllerin ve kirleticilerin katı sınırlar içinde tutulduğu kapalı bir alandır.

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında temiz oda test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen temiz oda test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp