Rüzgar Dayanım Testleri
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

Rüzgar Dayanım Testleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından ASTM D7158 / D7158M - 19 Rüzgar direnci için standart test yöntemi (yükseltme kuvveti / yükseltme direnci yöntemi) standardı geliştirilmiştir. Rüzgar dayanım testleri esas olarak bu standarda uyularak yapılmaktadır. Bu test yöntemi, üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulandığında ve tanımlanmış koşullar altında, rüzgar direncini hesaplama prosedürünü kapsamaktadır. Yöntem, rüzgarın belli bir hızla esmesi ile uygulanan kuvveti hesaplar ve bunu mekanik yükselme direnci ile karşılaştırır. Ölçülen yükselme direnci, bu hız için hesaplanan yükselme kuvvetini aştığı zaman, malzemenin belli bir rüzgar hızında rüzgara dirençli olduğu tespit edilmektedir.

Rüzgar Dayanım Testleri

Rüzgar dayanım testlerinde ayrıca şu standartlara da baş vurulmaktadır:

  • Amerikan askeri savunma standardı olan MIL-STD 810 Yöntem 506.4 standardı: Bu standart, yağmur, şiddetli yağmur, çiseleyen yağmur ve rüzgarla birlikte gelen yağmur direncine yönelik kriterleri belirlemektedir.
  • Sivil uçaklarda suya dayanıklılık ilkeleri RTCA DO-160 Bölüm 10.0 standardında yer almaktadır. Bu standart, ticari uçaklar için uygun yağmur ve rüzgar test yöntemini açıklamaktadır.
  • Bilgi altyapısını işleten cihazların zor çevresel koşullara dayanabilmeleri gerekir. Bunlar arasında olan şiddetli rüzgar ve yağmur için telekom standartları tasarlanmıştır.
  • Yapı malzemeleri için, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından TS EN 15816 standardı geliştirilmiştir (Su yalıtımı için polimer değiştirilmiş bitümlü kalın örtüler - Yağmura direnç standardı)
  • Yine yapı malzemeleri için, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından TS EN 12179 standardı ayınlanmıştır (Perde duvarları - Rüzgar yüklerine dayanım - Deney metodu)

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında rüzgar dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen rüzgar dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp