Karbon-14 Arkeolojik Testler
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

Karbon-14 Arkeolojik Testler

Radyokarbon tarihleme yöntemi geliştirilmeden önce, bir arkeolojik eserin hangi tarihe ait olduğunu söylemek zordu. Referans alınacak başka bir buluntu yardımı ile sadece tahmin yapmak zorunda kalınıyordu. Ancak kesin olmayan bu yöntemleri kullanmak, arkeologlar için çoğu zaman endişe kaynağı oluyordu. 1940’lı yılların sonlarında radyokarbon olarak bilinen süreç geliştirilmiştir ve bugün de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karbon-14 Arkeolojik Testler

Bir organizma öldükten sonra, karbon-14 emilimi durur, radyoaktif izotop bozulmaya başlar ve bu tekrar doldurulmaz. Arkeologlar bu gerçekten hareketle kararlı izotop karbon-12 ile karşılaştırarak karbon-14 miktarını ölçmekte ve bir nesnenin kaç yaşında olduğunu tespit etmektedir.

Ancak bu yöntemde test edilecek numunenin organik maddeye (örneğin insan eline) dokunmaması gerekmektedir. Ayrıca daha doğru veriler elde etmek için numunenin büyük olması gerekmektedir. Ankca son yıllarda yeni teknikler kullanılarak daha küçük numuneler de etkili bir şekilde test edilmektedir. Test edilecek numune 50 bin yıldan daha eski ise, bu noktada karbon-14 miktarı pratik olarak saptanamayan seviyelere düşmüş olabilir.

Bu kısıtlara rağmen, karbon-14 testleri arkeologlara en doğru sonuçları vermektedir. Birçok arkeolog için radyokarbon tarihlemesi yaşamsal öneme sahiptir. Karbon-14 arkeolojik testleri, nesnelerin yaşlarını dünya ölçeğinde karşılaştırmayı mümkün kılmaktadır.

Kısaca karbon-14 tarihleme yöntemi, biyolojik kökenli bazı arkeolojik eserlerin 50 bin yıl öncesine kadar olan yaşını belirleme yöntemidir. Özellikle kemik, kumaş, odun ve bitki lifleri gibi nesnelerin tarihlemesinde kullanılmaktadır.

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında karbon-14 arkeolojik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen karbon-14 arkeolojik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp