İmisyon Testleri
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

İmisyon Testleri

Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından en yaygın ve en tehlikeli olan altı hava kirleticisi belirlenmiştir. Hava kirliliği yaratan başlıca kirleticiler şunlardır: ozon, partikül madde, karbonmonoksit, azot oksitler, kükürt dioksitleri ve kurşun. Bunların her biri canlılarda solunum sorunlarına neden olmakta ve astım rahatsızlıklarını arttırmaktadır. Çocuklar, yaşlılar ve belli rahatsızlıkları olan insanlar, bu hava koşullarından çok fazla zarar görmektedir. Havada bulunan ve teneffüs edilen çeşitli gaz ve partiküllere imisyon denmektedir ve imisyon değerleri ölçülebilmektedir.

İmisyon Testleri

Partikül maddeler çok küçük toz parçacıklarından ve sıvı damlacıklarından oluşmaktadır. Bunlar asitler, organik kimyasal maddeler, metaller, toprak veya toz parçacıkları olabilir. Partikül maddeler, enerji santrallerinden, sanayi tesislerinden ve otomobillerden yayılan gazlardan oluşmaktadır.

Partikül maddelerinin boyutu 10 mikrometre veya daha küçük çaptaysa, burun ya da boğazdan geçebilecek kadar küçüktür ve büyük sağlık sorunlarının başlıca nedenidir. Solunduğu zaman akciğerlere kolayca nüfuz edebileceği için, ciddi akciğer hasarlarına neden olabilir. Partikül maddeler, kalp veya akciğer hastalığı olan kişilerde kalp krizi, düzensiz kalp atışı ve nefes alma güçlüğü yaratmakta, hatta erken ölüme neden olmaktadır.

Kısaca ciddi düzenlemeler yapılmaz ve gerekli önlemler alınmazsa hava kirliliği insanlara zarar vermeye devam edecektir. Her türlü hava kirliliğine maruz kalma riskini azaltmak için hava kalitesini izlemek gerekmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda imisyon testleri yapılmaktadır ve test sonuçları insan sağlığı için önemli olmaktadır.

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında imisyon test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen imisyon test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp