Havuz Suyu Kirliliği Testleri
Çevre Test Laboratuvarı Hizmetleri

Havuz Suyu Kirliliği Testleri

Tüm yüzme havuzları suyunun, mikrobiyolojik kirlenmesi açısından gelişmiş bir laboratuvarda test edilmesi gerekmektedir. Genelde testler aylık olarak yapılmalıdır, ancak hidroterapi havuzları gibi belli bir amaca hizmet eden havuzlar haftalık olarak test edilmelidir.

Havuz Suyu Kirliliği Testleri

Genelde havuzlar için uygulanan test çeşitleri ve her biri için kabul edilebilir üst seviyeler şu şeildedir:

  • Aerobik koloni sayısı (> 10cfu / ml)
  • Toplam koliform bakteri (> 10cfu / 100ml)
  • Escherichia coli (koli basili) (> 1cfu / 100ml)
  • Pseudomonas Aeruginosa (> 50cfu / 100ml)

Cfu (colony-forming unit), mikrobiyolojide, bir koloni oluşturan canlı bakteri veya mantar hücrelerinin sayısı demektir. Test sonuçlar mutlaka kabul edilebilir aralıkta olmalıdır.

Yüzme havuzlarında, kullanılmış su sürekli olarak tahliye edilir, arıtılır ve tekrar sulandırılır. İlk bileşenlerin konsantrasyonu, eklenen yeni su ile birlikte seyreltilir. Özellikle halka açık havuzlarda suyun arıtılması hassas ve zor bir süreçtir. Bu nedenle birçok uluslararası standart ve güvenlik uygulamaları, havuz suyunun analizini ve iyileştirilmesini gerektirmektedir. Yüzme havuzlarındaki suyun kirlilik seviyesi düşürülmeli ve ilgili yasal düzenleme koşullarına uygunluk sağlanmalıdır. Yüzme havuzlarında su kalitesinin korunması birçok uzman için endişe kaynağıdır.

Havuz suyunun kalitesinde iyileşme sağlamak için, kimyasal içeriğin giderilmesi gerekmektedir. Yüzme havuzunda kirlilik esas olarak yüzücülerden kaynaklanmaktadır. Kirleticiler üç gruptur: mikro organizmalar, organikler ve katı parçacıklar. Yüzücüler genelde bir hastalığa neden olabilen bakteri ve virüs gibi birçok mikroorganizma taşır. Organikler amonyak, üre ve amino asit içeren idrar, ter ve tükürükten gelir.

EUROLAB, çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında havuz suyu kirliliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Çevre test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen havuz suyu kirliliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka çevre test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp