ROHS Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

ROHS Testi

RoHS (reduction of hazardous substances, tehlikeli maddelerin azaltılması), tehlikeli maddelerin insanlara ve çevreye verdiği zararlı etkileri azaltmak için Avrupa Birliği tarafından oluşturulan bir yasal düzenlemedir.

ROHS Testi

RoHS uygulamasının kökleri 2003 yılına uzanmaktadır. Bu uygulamanın amacı, elektroniklerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak ve bir elektronik cihazın yaşam döngüsünün her aşamasında, elektronik üretimini daha güvenli hale getirmektir.

Ancak RoHS uygulamasına geçmek kolay olmamıştır, çünkü bu uygulama ile maliyetler bir miktar yükselmiştir. Uygulamanın ilk yıllarında bu bir etik mesele olarak ele alınmıştır. Birçok firma, RoHS dışı bir seçeneğe giderek, daha pahalı kurşunsuz lehim için ödeme yapmak yerine daha ucuz yöntemleri tercih etmiştir. Ama günümüzde RoHS olmayan parçaları kullanmak artık yasal bir meseledir. Avrupa Birliği ülkelerine gönderilecek herhangi bir ürün için RoHS parçalarını kullanmak bir zorunluluktur. Bu tür ürünler, CE işareti ile belirtilen Avrupa Birliği standartlarına uygun olmak zorundadır.

RoHS direktifi, tüketicilerin, distribütörlerin, üretici firmaların ve çevrenin refahını iyileştirmek için çıkarılmıştır. Yirminci yüzyılın başınden beri radyum ışıldaması veya 60/40 kurşun-kalay alaşımının düşük erime noktası gibi faydalı özellikleri için üretime kimyasallar eklenmiştir. Baştan bu tür kimyasalların zararlı etkileri anlaşılmamıştır. Bu da hem insanların hem de çevrenin tehlikeli maddelere gereksiz yere maruz kalmasına neden olmuştur.

Bunun en basit örneği asbesttir. Asbest, son derece kolay işlenen ve yangın geciktirici olarak çok faydalı özelliklere sahiptir. Ancak asbest toz halinde işlendiğinde, (örneğin bir elektrikli el aletinde) ve daha sonra solunduğunda oldukça tehlikeli bir kanserojen maddedir.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında ROHS test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen ROHS test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp