pH Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

pH Testi

Çevrede bulunan her sıvı madde, portakal suyundan kullanma sularına, içme sularından tükürüğe kadar, bir pH seviyesine sahiptir. Bu sıvıların pH değerinin tespit edilmesi için yapılacak testler, sıvının asit, alkali veya nötr olup olmadığı hakkında fikir vermektedir. pH skalası 0 ila 14 arasında değişen bir skaladır. 7 değeri sıvının nötr olduğunu ifade eder. 7’nin altındaki değerler sıvının asidik olduğunu ve 7’nin üzerindeki değerler de alkalin olduğunu ifade eder.

pH Testi

pH değeri, su kalitesi parametrelerinin en kritik değişkenlerinden biridir. Dolayısıyla farklı kullanım alanlarında doğru aralığı anlamak önemlidir. Örneğin, deniz sistemlerinde pH değerinin 8,1 ila 8,4 arasında olması, balıkların hastalıklara direnç göstermesine yardımcı olmaktadır. pH değeri sürekli dalgalanıyorsa, canlı organizmalar için bu durum zararlı sonuçlar verebilir.

pH, potansiyel hidrojen miktarının az olması demektir. Bir çözeltideki asitlik ve bunun tersi olan alkalinite ölçümüdür. Bitkiler için bir besin çözeltisinin belli bir pH seviyesinde tutulması, besin çözeltisindeki elementlerin bitki için sürekli olarak mevcut olması açısından önemlidir. Eğer çözelti çok asitli veya fazla alkali ise, büyüme için gerekli bazı elementlerin kök yapısı tarafından emilmesi kısıtlanmış olmaktadır. Gerekli elementlerin eksik olması ise bitkilerin gelişmesini engeller.

Diğer yandan içilen suyun pH değeri, insan sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca bir yüzme havuzunun pH değeri, sadece bu havuza girenlerin cildi ve gözleri için değil, aynı zamanda dezenfektanların ve havuz ekipmanlarının verimliliği için de önemlidir. Yine balıkların içinde bulundukları suyun pH değeri, belli türlerin hayatta kalması için çok önemlidir.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında pH test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen pH test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp