Perflorooktan Sülfonat (PFOS) ve Perfluorooktanoik Asit (PFOA) Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Perflorooktan Sülfonat (PFOS) ve Perfluorooktanoik Asit (PFOA) Testi

Perflorooktan sülfonat (PFOS) ve perfluorooktanoik asit (PFOA), yüksek oranda florlu alifatik moleküllerdir. Endüstriyel üretim faaliyetleri ve bu maddeleri içeren ürünlerin kullanımı ile çevreye salınmaktadır. Bu iki kimyasal bileşik, çevrede uzun süre kalıcıdır ve tipik çevresel bozulma süreçlerine karşı dayanıklıdır. Çünkü karbon ve flor atomları arasındaki kimyasal bağ son derece güçlü ve kararlıdır. Geniş bir çevreye yayılmışlardır ve toprak, hava ve yeraltı sularında bulunmaktadır. Bu kimyasalların toksisitesi, mobilitesi ve biyolojik birikim potansiyeli, çevre ve insan sağlığı üzerinde potansiyel olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Perflorooktan Sülfonat (PFOS) ve Perfluorooktanoik Asit (PFOA) Testi

Perflorooktan sülfonat ve perfluorooktanoik asit bileşikleri, çevrede doğal olarak bulunmayan insan yapımı bileşiklerdir. Tamamen florlanmış, organik bileşiklerdir ve çok yüksek miktarlarda üretilmektedir. Bu bileşikler, sekiz karbon zincirinden oluşan kararlı kimyasallardır. Yağ ve suyu itme kabiliyetleri yüksek olduğu için, bu kimyasallar genelde şu alanlarda kullanılmaktadır:

  • Halı ve giysi gibi yüzey koruma ürünleri
  • Kağıt, karton ambalaj ve deri ürünleri için kaplamalar
  • Endüstriyel yüzey aktif cisimleri, emülgatörler, ıslatıcı maddeler, katkı maddeleri ve kaplamalar
  • Pişirme kabındaki yapışmaz kaplamalar ve floropolimerlerin imalatında işlenmeye yardımcı maddeler
  • Su geçirmez ve nefes alabilir giysiler için membranlar
  • Elektrik teli kabloları
  • Yangına ve kimyasal maddelere dayanıklı borular
  • Sıhhi tesisat sızdırmazlık bandları

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında perflorooktan sülfonat (PFOS) ve perfluorooktanoik asit (PFOA) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen perflorooktan sülfonat (PFOS) ve perfluorooktanoik asit (PFOA) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp