Materyal Analizi - FTIR Analizi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Materyal Analizi - FTIR Analizi

Kısaca FITR analizi olarak bilinen analiz yönteminin tam adı Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisidir (Fourier Transform Infrared Spectroscopy). Bu yöntem, organik, polimerik ve bazı durumlarda inorganik malzemeleri tanımlamak için kullanılan analitik bir tekniktir. FTIR analiz yöntemi, test örneklerini taramak ve kimyasal özelliklerini belirlemek için kızılötesi ışık kullanmaktadır. FTIR cihazı, radyasyon gönderir. Emilen radyasyon, numune moleküller tarafından titreşimsel bir enerjiye dönüştürülür. Her bir molekül veya kimyasal yapı, benzersiz bir spektral parmak izi üretir. Bu şekilde FTIR analizi kimyasal tanımlama için harika bir araçtır.

Materyal Analizi - FTIR Analizi

FTIR analizi, endüstriyel olarak üretilmiş malzemeyi değerlendirirken kalite kontrolü için belirlenmiş bir tekniktir. Çoğu zaman da malzeme analizi sürecinde ilk adımdır. Bu teknik ile, tipik olarak 10 ila 50 mikron boyutunda çok küçük parçacıkların ve daha büyük alanların kimyasal bileşimleri analiz edilmektedir.

FTIR analizi, bilinmeyen malzemeleri tanımlama ve karakterize etme, bir malzeme içindeki kontaminasyonu tanımlama, polimer bir matristen ekstraksiyondan sonra katkı maddelerini tanımlama ve arıza analiz araştırmalarında oksidasyon, ayrışma veya kürlenmemiş monomerleri tanımlanma işlerinde kullanılmaktadır.

FTIR cihazı birçok uygulamada oldukça güçlü bir araçtır ancak elde edilen verileri yorumlamak kolay değildir. Doğası gereği, üretilen toplam spektrum, emilen enerji tepkisinin bir dizi işlevidir. Bu yüzden belli bir enerji grubunun tam olarak neye ait olacağını söylemek için uzmanlık gerekmektedir.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında materyal analizi - FTIR analizi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen materyal analizi - FTIR analizi hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp