Kısa Zincirli Parafinler (SCCP-MCCP) Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Kısa Zincirli Parafinler (SCCP-MCCP) Testi

Kısa zincirli klorlu parafinler (SCCP’ler) genellikle metal işleme sektöründe aşırı basınçlı yağlayıcılarda kullanılmaktadır. Dolgu veya sızdırmazlık maddelerinde, inşaat sektöründe kullanılan yapıştırıcı ve kaplama malzemelerinde ve kauçuk ve deri işlemlerinde de kullanılmaktadır. 2001 yılında yapılan bir araştırmada bu bileşiklerin bir ön değerlendirmesi yapılmış ve iş ve insan sağlığı için tam bir risk olmadığına, ancak çevreye olan etkileri için daha fazla çalışma yapılması gerektiğine karar verilmiştir.

Kısa Zincirli Parafinler (SCCP-MCCP) Testi

Diğer yandan kısa zincirli klorlu parafinler, insan vücuduna soluma, yutma ve bazı cilt temasları ile girmektedir ve vücut tarafından tam olarak emilmemektedir. Kısa süreli maruziyetlerde sağlık etkilerine rastlanmamıştır, ancak uzun vadeli ciddi sağlık etkileri olmasından endişe duyulmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu bileşiklerin kansere neden olabileceğini, ancak insanlar için uygun bilgi olmadığını göstermektedir.

Buna karşılık, bu kimyasal bileşiklerin çevreye yayılmaları ve uzun süre kalmaları durumunda, canlı organizmalarda birikmeye yol açtığı gözlenmiştir. Ayrıca hava yolu ile çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.

Çevreye salınım, bu bileşiklerin bulunduğu ürünlerin, üretim, taşıma, kullanım ve elden çıkarma işlemlerinin hemen hemen her aşamasında meydana gelmektedir. Özellikle, küçük metal atölyelerindeki metal işleme sıvılarında kullanılan aşırı basınç yağlayıcılarında bulunan kısa zincirli klorlu parafinler, bir atık sistemine bırakılmak yerine, genelde kanalizasyon sistemine bırakılmaktadır. Bu bileşikler balıklar için toksik değildir, ancak suda yaşayan omurgasızlar için oldukça toksiktir.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında kısa zincirli parafinler (SCCP-MCCP) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen kısa zincirli parafinler (SCCP-MCCP) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp