Formaldehit Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Formaldehit Testi

Formaldehit, yapı malzemeleri ve birçok ev ürünü yapımında kullanılan renksiz ve güçlü kokulu bir gazdır. Sunta, kontrplak ve preslenmiş ağaç ürünlerinde formaldehit kullanılmaktadır. Yapıştırıcılar, kalıcı pres kumaşlar, kağıt ürün kaplamaları ve bazı yalıtım malzemeleri üretiminde de formaldehit kullanılmaktadır.

Formaldehit Testi

Formaldehit havada hızlıca, genelde saatler içinde parçalanır, suda kolayca çözünür. Suda çözünmüş hali, yaygın olarak sanayide dezenfektan, tıbbi laboratuvarlarda koruyucu olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı gıda maddelerinde, antiseptiklerde, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerinde de koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Bazen doğrudan formaldehit kullanmak yerine formaldehit salgılayan maddeler kullanılmaktadır. Bunlar daha çok kozmetik ürünelerde, sabunlarda, şampuanlarda, losyonlarda, güneş koruyucularında ve temizlik ürünlerinde bulunmaktadır.

Formaldehit çevrede doğal şekilde bulunmaktadır. İnsanlarda ve diğer birçok canlı organizmada, normal metabolik işlemlerin bir parçası olarak az miktarlarda formaldehit bulunmaktadır. İnsanlar genel olarak formaldehitlere soluma yolu ile maruz kalmaktadır. Sıvı formaldehit deriden emilebilir. İnsanlar ayrıca formaldehit içeren gıda maddelerini tüketerek az miktarda maruz kalabilir.

Standartlara göre formaldehit, normalde hem iç hem de dış ortam havasında düşük seviyelerde (milyonda 0.03 ppm) bulunur. Otomobil egzozu, dış havadaki başlıca formaldehit kaynağıdır.

Laboratuvar testleri, formaldehit maruziyetinin kansere neden olduğunu göstermektedir. Tıbbi ve mesleki ortamlarda nispeten yüksek miktarlarda formaldehit maruziyeti, kansere yol açmaktadır. Ancak çok az miktarlarda maruz kalmanın etkisi çok fazla değildir.

Genel olarak formaldehit havada milyonda 0.1 ppm değerini geçerse, gözlerin yaşarmasında, göz, burun ve boğazda yanmaya, öksürmeye, hırıltılara, mide bulantısına ve cildin tahriş olmasına neden olmaktadır.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında formaldehit test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen formaldehit test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp