Fitalat Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Fitalat Testi

Fitalatlar görünmez, koklanmaz veya tadılmaz, ancak her gün kullanılan yüzlerce üründe ve tüketilen gıdalarda bulunmaktadır. Fitalatlar, plastiği yumuşak ve esnek kılan kimyasal maddelerdir. Parfüm, oje ve saç spreyinden sabun, şampuan ve cilt nemlendiricilere kadar kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, medikal tüp ve sıvı torbalarında, ahşap kaplamalar, deterjanlar, yapıştırıcılar, plastik tesisat boruları, yağlayıcılar, çözücüler, böcek öldürücüler, inşaat malzemeleri ve vinil döşemelerde ve gıda maddelerinde, özellikle et ve süt ürünleri ve fast food gıdalarda bulunmaktadır.

Fitalat Testi

Fitalatlar insan vücuduna fitalat içeren plastikten yapılmış veya paketlenmiş yiyecek veya içeceklerden, fitalata maruz kalan hayvanların et ve sütünden, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinden ve halı, döşeme veya ahşap yüzeylerin fitalat içeren tozlarından girmektedir.

Hala fitalatların insan vücudundaki etkileri konusunda araştırmalar sürmektedir. Tüketici ürünlerindeki ve gıdalardaki kimyasallar, tıpkı ilaçlarda olduğu gibi bir arada çalışmaktadır. Ancak fitalatlar ve kronik hastalıkların gelişme oranları arasında bir bağ izlenmektedir.

Günümüzde fitalatların yerini alacak ikame madde arayışları sürmektedir. Bu alternatifler genel olarak oyuncaklar, çocuk bakım ürünleri ve tıbbi cihazlar gibi fitalatları kullanan ürünlerde ikame edilmektedir. Alternatif PVC plastikleştirici olarak kullanıldıkları gibi, bu maddeler aynı zamanda kozmetik ürünlerinde, mürekkeplerde, yapıştırıcılarda ve başka tüketici ürünlerinde çözücü ve sabitleyici olarak da kullanılmaktadır.

Kısaca fitalatlar, plastik, solvent ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde kullanılmak üzere geçen yüzyılda geliştirilen insan yapımı kimyasal bileşiklerin bir ailesidir. Renksiz, kokusuz ve yağlı sıvılar olan fitalatlar kolayca buharlaşmaz ve ilave edildikleri malzemeye kimyasal olarak bağlanmaz.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında fitalat test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen fitalat test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp