Dimetil Formamid (DMFa) Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Dimetil Formamid (DMFa) Testi

Dimetil formamid (DMFa), tehlikeli kimyasallardan bidir. Renksiz ve hafif kokulu bir sıvı olan bu bileşik, düşük buharlaşma etkisine sahiptir ve bu özelliği ile kimya sektöründe iyi bir solvent olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan, polimer ve reçine çözücüsü olarak, kimyasal reaksiyonlarda katalist olarak, elektrolit çözücüsü olarak, ekstraksiyonlarda solvent olarak, üretimde ham madde olarak, kristalizasyonlarda çözücü olarak kullanılmaktadır. Bu bileşik güçlü çözücü özelliği yüzünden, en çok film ve elyaf yapımında, ayrıca yapıştırıcı ve kaplama formülasyonunda da kullanılmaktadır.

Dimetil Formamid (DMFa) Testi

Ancak dimetil formamidin uzun süre teneffüs edilmesi veya deri yolu ile tekrar tekrar emilmesi, vücutta birikmesine neden olur ve ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bu rahatsızlıklar bulantılar, kramplar, yemek borusu çevresinde tahribat ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Anne karnındaki bebeğe bile zarar verebilir. Ayrıca kolay alevlenen bir kimyasaldır.

Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan testlerde başlıca standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO 1833-12 Tekstil - Kantitatif kimyasal analizler - Bölüm 12: Akrilik, bazı modakrilik, bazı klorolifler, bazı elastenler ve bazı diğer liflerin karışımı (dimetilformamid kullanılan yöntem)
  • TS EN 16778 Koruyucu eldivenler - Eldivenlerde dimetilformamidin tayini
  • TSE CEN ISO/TS 16189:2013 Ayak giyecekleri - Ayak giyecekleri ve bileşenlerinde bulunan potansiyel olarak kritik kimyasal maddeler - Ayak giyeceği malzemelerinde bulunan dimetilformamidin kantitatif tayini için deney metodu

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında dimetil formamid (DMFa) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen dimetil formamid (DMFa) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp