Cr+6 (Krom VI) Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Cr+6 (Krom VI) Testi

Cr+6 veya krom VI, ya da açık adıyla heksavalent krom, +6 oksidasyon durumunda krom elementi içeren herhangi bir kimyasal bileşiktir. Hemen hemen tüm krom cevheri, altı değerlikli krom, özellikle tuz (sodyum dikromat) ile işlenir.

Cr+6 (Krom VI) Testi

Çeşitli formlarda bulunan krom heksavalent (krom VI) bileşikleri, sanayide boyalarda, mürekkeplerde ve plastiklerde kromat pigmentlerini oluşturmak, boyalara, astarlara ve diğer yüzey kaplamalarına antikorozif maddeler olarak kromatlar eklemek ve paslanmaz çelik kaynak veya eritme krom metal gibi sıcak işler yapılırken, altı değerlikli (heksavalent) krom oluşmaktadır.

Genel olarak, kuru kromat içeren pigmentleri, sprey boyalarını ve kromat içeren kaplamaları işleyen, krom kaplama banyoları işleten ve paslanmaz çelik gibi krom içeren metalleri kaynak yapan veya kesen işçiler arasında mesleki maruziyet meydana gelmektedir. Uzun süre altı değerlikli krom (Cr+6) bileşikleri soluyan çalışanlarda, akciğer kanseri gelişme riski yüksektir. Yüksek seviyelerde bu kimyasalın solunması burun, boğaz ve akciğerlere zarar vermekte, gözleri ve cildi tahriş etmektedir.

İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi (OSHA), birçok farklı meslekte çalışan işçilerin, altı değerlikli kroma maruz kaldıklarını açıklamıştır. Mesleki maruziyetler, temel olarak kromat içeren pigmentleri, sprey boyalarını ve kromat içeren kaplamaları işleyen, krom kaplama banyolarını çalıştıran ve paslanmaz çelik gibi krom içeren metaller ile uğraşan işçiler arasında çıkmaktadır.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında Cr+6 (krom VI) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen Cr+6 (krom VI) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp