Azo Boyar Madde Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Azo Boyar Madde Testi

Azo boyar maddeler, tekstil sektöründe kullanılan ve büyük bir renk yelpazesine ve artan renk haslığına sahip ana renklendiricilerdir. Bu boya maddeleri, azo grubuna girmektedir ve azot içeren çok çeşitli sentetik organik boyalardır. Azo boyaları, tekstil elyafları, deriler, plastikler, kağıtlar, saç mineral yağları, mumlar, gıda maddeleri ve kozmetikler gibi yüzeylerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Azo Boyar Madde Testi

Azo boyaları testlerinin yapılma nedeni, bazı azo boyalarının, azo grupları adı verilen bir veya daha fazla azot çift bağ içermesi ve bu yüzden insan sağlığı için risk olarak kabul edilmesidir. İndirgeyici koşullar altında, bu azo grupları, kanserojen olarak bilinen birincil aromatik aminler oluşturmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda, tekstil, deri ve sentetik malzemeler başlıca şu standartlara uygun şekilde test edilmektedir:

  • TS EN ISO 17234-1 Deri - Boyalı derilerde bazı azo boyar maddelerinin tayini için kimyasal deneyler - Bölüm 1: Azo boyar maddelerden elde edilen aromatik aminler için tayin
  • TS EN ISO 17234-2 ... Bölüm 2: 4-aminoazobenzen tayini
  • TS EN ISO 14362-1 Tekstil - Azo boyar maddelerden türetilen belirli aromatik aminlerin tayini için yöntemler - Bölüm 1: Liflerde ekstraksiyon yapılarak ve yapılmadan elde edilebilen belirli azo boyar maddelerin kullanımının tespiti
  • TS EN ISO 14362-3 ... Bölüm 3: 4-aminoazobenzen açığa çıkarabilen belirli azo boyar maddelerin kullanımının tespiti

Avrupa Birliği ülkelerine ithal edilen tekstil ürünlerinin azo boyaları içermesine izin verilmemektedir. REACH direktifi ile sınırlandırılmış aminlerin herhangi birinin tespit edilebilir konsantrasyonları, bitmiş ürünlerde veya bunların boyalı kısımlarında 30 ppm’yi geçmemelidir.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında azo boyar madde test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen azo boyar madde test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp