Alkilfenol Etoksilatlar (APEO) ve Nonilfenol Etoksilatlar (NPEO) Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Alkilfenol Etoksilatlar (APEO) ve Nonilfenol Etoksilatlar (NPEO) Testi

Hem alkilfenol etoksilatlar hem de nonilfenol etoksilatlar, elli yıldan uzun bir süredir kimya sektöründe yüzey aktif madde olarak ve faklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Alkilfenol Etoksilatlar (APEO) ve Nonilfenol Etoksilatlar (NPEO) Testi

Alkilfenol etoksilatlar iyonik olmayan yüzey aktif maddesidir. Çeşitli sektörlerde yardımcı kimyasal madde olarak kullanılmaktadır. Bu bileşik, tekstil ve deri işlemlerinde, bazı hamurlaştırma işlemlerinde, kimyasal bazlı boyar maddelerde, köpük engelleyicilerde, metal işlemlerinde ve tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 2003/53/EC sayılı direktif, tekstil ve deri süreçlerinde, kütlece yüzde 0.1 (1000 ppm) ve daha yüksek konsantrasyonlarda alkilfenol etoksilatlar kullanılmasını ve tüketicilere sunulmasını yasaklamıştır. Bu bileşiğin insan sağlığına olumsuz etkileri ve doğal çevre için toksik olmaları, ayrıca yok doğada edilmesi güç olduğu için, yerine başka kimyasallar kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu maddelere APEO içermeyen anlamına gelen APEO free maddeler denmektedir. Alkilfenol etoksilatlar, cildi tahriş etmekte ve hormon sistemini etkilemektedir.

Nonilfenol etoksilat bileşikleri de genel olarak, tekstil işleme sektöründe ve kağıt hamuru işlemlerinde kullanılmaktadır. Boya, reçine ve koruyucu kaplamalarda, çelik üretiminde ve petrol ve gazların geri kazanımında bu bileşikler kullanılmaktadır. Ayrıca böcek ilaçlarının yapımında, elektrik üretim santrallerinde, çeşitli temizlik ürünlerinin üretiminde ve deterjan üretiminde aktif bir şekilde nonilfenol etoksilat bileşikleri kullanılmaktadır. Hatta bir kısım kozmetik ürünler üretilirken ve tarım sektöründe pestisit olarak da kullanılmaktadır.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında alkilfenol etoksilatlar (APEO) ve nonilfenol etoksilatlar (NPEO) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen alkilfenol etoksilatlar (APEO) ve nonilfenol etoksilatlar (NPEO) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp