Alev Geciktirici Testleri
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Alev Geciktirici Testleri

Bir yangının gerçekleşmesi için üç temel element gereklidir: yakıt, ısı ve oksijen. Alev geciktirici yöntemleri, genel olarak bu özelliklerden bir veya daha fazlasını ortalamak için kimyasal reaksiyonlar kullanmaktadır. Alev geciktiriciler, yangının başlama şansını azaltmak ve başladığı zaman yangının yayılmasını geciktirmek amacı ile, plastik, tekstil, köpük veya ahşaptan yapılan ürünlerde kullanılabilecek malzemelerdir.

Alev Geciktirici Testleri

Alev geciktirici bileşikler, örneğin plastiğin tutuşma direncini arttırarak, alev yayılma hızını düşürerek, düşük ısı salınımını azaltarak veya dumanı ve duman oluşumunu azaltarak yangın tehlikesini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Alev geciktiriciler, yangınlarda kaçış süresini arttırmaktadır. Birçok plastik ve tekstil malzemesinin tutuşma ve yanma risklerini azaltarak insanların kaçabilmeleri için daha fazla süre sağlar. Alevin bir yangına dönüşme süresi uzayınca, bu önemli bir kaçış süresi yaratmış olur.

Alev geciktiriciler, yangınların insanlar, mallar ve çevre üzerindeki yıkıcı etkilerini azaltmada kilit bir faktördür. Alev geciktici maddeler, tekstil ve plastik gibi yanıcı maddelere üretim sırasında eklenmektedir. Alev geciktirici plastikler, her gün kullanılan cihazlar için şarttır ve yangından korunmada önemli bir araçtır.

Aslında alev geciktirici ifadesi, bir kimyasal maddeyi değil, bir fonksiyonu ifade etmektedir. Farklı özellik ve yapılara sahip çeşitli kimyasallar alev geciktirici görevi görmektedir.

Alev geciktirici olarak kullanılan başlıca elementler, brom, fosfor, azot ve klordur. İnorganik bileşikler de bazen tek başına bazen de bu elementler ile birlikte kullanılır.

Alev geciktiriciler, bazen farklı malzemelere üretim sırasında eklenir, bazen de örneğin tekstil ürünlerinde apre işlemleri sırasında uygulanır.

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında alev geciktirici test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen alev geciktirici test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp