Alerjen ve Kanserojen Boyar Maddeler Testi
Kimyasal ve Ekolojik Testler

Alerjen ve Kanserojen Boyar Maddeler Testi

Gıda boyaları, gıda maddelerinin daha lezzetli ve daha çekici görünmelerini sağlamaktadır. Ancak büyük sağlık riskleri taşıdıkları konusunda endişeler duyulmaktadır ve yasal düzenlemelerle sınırlandırılması gerektiği yönünde talepler olmaktadır. Bugün şekerden kahvaltı gevreklerine ve meyva sularına kadar ticari olarak hazırlanmış yiyeceklerde çok miktarda gıda boyaları kullanılmaktadır ve uzmanlar tarafından alerjik reaksiyonlara, hiperaktiviteye ve hatta kansere neden olabileceği söylenmektedir. Bu sentetik kimyasal maddeler, gıdaların beslenme kalitesini veya güvenliğini arttırmak için kesinlikle hiçbir şey yapmamaktadır.

Alerjen ve Kanserojen Boyar Maddeler Testi

Gıda sektöründe kullanılan boya kimyasalları kansere neden olan maddelerle kirlenmiş durumdadır. Yine bir boya olan kırmızı 3, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kanserojen olarak tanımlanmıştır ama hala kullanılmaktadır. Bütün bu kaygılara rağmen, üretici firmalar gıdalara sentetik boyalar koymaktadır. Bunun miktarı, renkli tahılların, meyva içeceklerinin ve çocuklar için hazırlanan şekerlerin artması ile birlikte 1955’ten bu yana beş kat artmıştır. Gıda boyalarının bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi, insanlar, özellikle küçük çocuklar için gereksiz riskler yaratmaktadır.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından ilaç, gıda ve kozmetik boyaları konusunda birçok standart yayınlanmıştır (örneğin, TS 5922 Kimyasal teşhis reaksiyonları, TS 5923 Çözünmeyen madde tayini, TS 5924 Miktar tayini, TS 6189 İnce tabaka kromatografisi ile teşhis, TS 6190 Aromatik amin tayini, TS 6191 Teşhis ve miktar tayini spektrofotometrik metot gibi).

EUROLAB, kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında alerjen ve kanserojen boyar maddeler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Kimyasal ve ekolojik test hizmetleri kapsamında verilen alerjen ve kanserojen boyar maddeler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp