UV Yaşlandırma Testi
Haslık Testleri

UV Yaşlandırma Testi

Tüketici ürünleri, doğal güneş ışığına farklı tepki veren çok sayıda malzeme içermektedir. UV yaşlandırma testi, üreticilerin ürünlerinin farklı ışık maruziyetine, örneğin çatlama, solma ve bozulma gibi maruziyetlere nasıl tepki vereceğini daha iyi anlamalarını sağlamaktadır.

UV Yaşlandırma Testi

UV yaşlandırma testleri, metalik olmayan malzemelerin ve plastik, boya, kaplama ve kauçuk gibi organik malzemelerin, güneş ışığı, sıcaklık ve diğer iklim koşulları gibi koşullar altında dayanıklılık performansını değerlendirmek için yapılmaktadır. Bu testlerde, güneş ışığı gibi doğal ışık kaynağını ve doğadaki yağmur ve kar hasarı gibi zararları simule etmek ve hızlandırılmış ortam koşullarında renk değişimi ve solma derecesini değerlendirmek için laboratuvar ortamları kullanılmaktadır. Üreticilerin, ürünleri üzerindeki potansiyel olumsuz UV ışınlarının nasıl etki göstereceğini anlamaları için bu testler önemli olmaktadır.

Hızlandırılmış yaşlandırma, ürünlerin ve malzemelerin eskime (yaşlanma) oranını artırmak için güçlendirilmiş olumsuz koşulları kullanan kapsamlı bir test şeklidir. Güçlendirilmiş olumsuz koşullar, doğada güneş, sıcak, soğuk, tuzlu su, titreşimler ve bunlar gibi çevresel koşullardır. Laboratuvar ortamları, hızlandırılmış aşınma ve yıpranmayı simüle etmektedir. Bu testlerden amaçlanan, ürün ve malzemelerin beklenen hizmet ömrünü tahmin etmek veya ortaya çıkabilecek beklenmeyen arızaları önceden görmektir.

Ürünlerin ve malzemelerin hızlandırılmış yaşlanma testleri, test edilen malzeme veya ürünün türüne, kullanım amacına ve malzeme veya ürün kullanılırken mevcut ortam koşullarına bağlı olarak çok farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Bu teslerde Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan ve ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan ISO 4892 standart serisi dikkate alınmaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında UV yaşlandırma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen UV yaşlandırma test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp