UV Geçirgenlik Testi
Haslık Testleri

UV Geçirgenlik Testi

UV geçirgenliği veya UV iletimi, bir saf su numunesinden geçen ışık miktarına kıyasla bir su numunesinden geçen ultraviyole ışık miktarının ölçümüdür. Ölçüm sonuçları yüzde olarak ifade edilmektedir. Testler yapılırken, ultraviyole ışın, numune su içeren 10 mm’lik bir kuvars hücreden geçirilir. Bu şekilde zayıflatılmış ışığın yoğunluğu bir sensör ile ölçülür ve saf su numunesi değeri ile karşılaştırılır. Ardından cihaz UV geçirgenliği değerini (UVT değerini) yüzde olarak bildirir.

UV Geçirgenlik Testi

UV geçirgenliğinin ölçülmesi, içme suyunun, atık suyun ve proses suyunun ultraviyole dezenfeksiyonu için önemlidir. Düşük basınçlı dezenfeksiyon sistemleri, 254 nm dalga boyunda monokromatik ultraviyole (morötesi) ışığı kullanarak suyu dezenfekte etmektedir. Bu dezenfeksiyon sisteminin etkinliği, sistemin sudaki hedef mikroorganizmalara sağlayabildiği doz ile belirlenmektedir. Etkili ultraviyole dozu esas olarak UV ışık yoğunluğunun, maruz kalma süresinin ve UV geçirgenliğinin birleşik etkilerine bağlıdır.

UV geçirgenliği zamanla ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Bu durum sudan geçerken UV ışığını emen ve saçan organik, kolloidal katı madde ve diğer malzemelerin miktarı ile ilgilidir. Bir ultraviyole dezenfeksiyon sisteminde, eğer suyun UV geçirgenliği düşükse, o zaman ultrviyole ışığı suya etkili bir şekilde nüfuz edemez ve böylece dozu kuvvetlendirir. Bu yüzden UV geçirgenliğini izlemek ve seviyelerini belirlemek için uygun dezenfekte edilmesi ve minimum seviyede kalması gerekmektedir.

Bu teslerde Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında UV geçirgenlik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen UV geçirgenlik test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp