UV Dayanım Testi
Haslık Testleri

UV Dayanım Testi

Ürünlerin, UV ışınıma dayanımı ile ilgili performansını ölçmek ve ultraviyole ışığa maruz kalmasını değerlendirmek için kullanılan birkaç farklı test yöntemi bulunmaktadır. Örneğin genelde dış mekan tekstilleri için yaygın olarak kullanılan weather ometer test yöntemi, boyanın, gerçek kullanım koşullarındaki dış dayanımını belirlemek amacı ile yapılan hızlandırılmış bir dayanım testidir. QUV hızlandırılmış yaşlandırma test cihazı, güneş ışığı, yağmur ve çiyin yol açtığı hasarı laboratuvar ortamında oluşturmaktadır ve dış ortamda aylar hatta yıllar sonra oluşacak hasarı birkaç gün ya da hafta içinde gerçekleştirmektedir. Dış ortam yaşlandırmasını simüle etmek için kullanılan bu cihaz, kontrollü, yükseltilmiş sıcaklıklarda malzemeleri UV ışığın ve nemin değişken döngülerine maruz bırakmaktadır.

UV Dayanım Testi

Ksenon ark lambası, yüksek yoğunluğa sahip iyonlaşmış ksenon gazına elektriksel potansiyel uygulanarak ışık elde edilen bir cihazdır. Bu lamba gün ışığına benzeyen parlak beyaz bir renk üretir. Ksenon ark lambası kullanılarak da UV dayanım testleri yapılmaktadır.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan ve ülkemizde TSE tarafından yayınlanan UV dayanım testlerine yönelik standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 4892-1 Plastikler - Laboratuvar ışık kaynaklarına maruz bırakma metotları - Bölüm 1: Genel kılavuz
  • TS EN ISO 4892-2 ... Bölüm 2: Ksenon ark lambası
  • TS EN ISO 4892-3 ... Bölüm 3: Floresan UV lambaları
  • TS 8106-4 ISO 4892-4 ... Bölüm 4: Açık alevli karbon ark lambaları

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında UV dayanım test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen UV dayanım test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp