Tükürük Haslığı
Haslık Testleri

Tükürük Haslığı

Tekstil üreticileri için tekstil renginin tükürük etkisine karşı direnci önemli bir noktadır. Tükürüğe karşı renk haslığı testleri, genelde çocuk ve bebek giysileri için yapılmaktadır. Etiketler, rozetler ve çekme ipleri gibi ayrıntılar dahil, her türlü tekstil ürünleri tükürük haslığı teslerine tabi tutulmaktadır. Ürün çok renkli ise, test edilecek numunenin de tüm renkleri taşıdığından emin olmak gerekir.

Tükürük Haslığı

Bir tekstil ürününün, tükürüğe karşı haslığı değerlendirilirken test numunesindeki renk değişimi incelenir. Bu renk değişimini kontrol etmek için de gri tonlama kullanılır. Bu testlerde aynı zamanda bitişik kumaştan boyama etkilenmesi de incelenenir. Bu testlerde kullanılan skala, normal olarak beyaz ve gri renkli yongalardan oluşmaktadır ve her biri boyama için sayısal derecelendirmeye karşılık gelen renk veya kontrast farkını temsil etmektedir.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), tükürüğe karşı renk haslığı testlerinde uygulanması gereken ISO 20701 standardını yayınlamış ve bir test yöntemi açıklamıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 20701 Deri - Renk haslığı testleri - Tükürüğe karşı renk haslığı (ISO 20701: 2017).

Bu standart, uygulanan renklendirme süreçlerinden bağımsız olarak, her türden derinin tükürüğe karşı renk haslığının belirlenmesi için bir test yöntemi açıklamaktadır. Bu test yönteminde, renklendirme malzemelerinin deriden vücuda geçip geçmeyeceğini simüle etmek için yapay bir tükürük çözeltisi kullanılmaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında tükürük haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen tükürük haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp