Tere Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Tere Karşı Renk Haslığı

Terlemeye karşı renk haslığı, boyalı bir kumaşın, ter yüzünden solmama ve lekelenmeme kabiliyeti anlamına gelmektedir. Terlemenin ağır olduğu kişi ile temas eden giysiler, ciddi renk bozulmasına neden olabilir. Tere karşı renk haslığı testleri, boyanmış tekstil renginin, asidik ve alkalin terleme etkisine karşı direncini tepit etmek için yapılmaktadır.

Tere Karşı Renk Haslığı

Bu test özellikle spor kıyafetler ve ağır iş elbiseler için uygulanmaktadır. Normal kumaşlar da renk kalitesini belirlemek amacı ile tere karşı renk haslığı testine tabi tutulmaktadır.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), boyalı, baskılı veya başka türlü renkli tekstil ipliklerinin ve her türlü kumaşın insan terlemesinin etkilerine karşı dayanıklılığının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere ISO 105-E04 standardı ile bir yöntem belirlemiştir. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 105-E04 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm E04: Tere karşı renk haslığı. Bu standart, her çeşit ve her formda tekstil renginin, insan terlemesinin etkisine karşı direncini belirlemek için bir yöntem açıklamaktadır.

Test örneğindeki renk değişimini kontrol etmek için gri tonlama kullanılmaktadır. Bu ölçek 5’ten 1’e doğru dokuz bölümden oluşur. Bu sakalada her renk farkına bir derecelendirme verilmiştir. Bitişik kumaştan boyanma değişimini kontrol etmek için de derecelendirmeler 5 ile 1 arasında yapılmaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında tere karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen tere karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp