Suya Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Suya Karşı Renk Haslığı

Suya karşı renk haslığı testleri, boyalı, baskılı veya başka bir şekilde, renkli tekstil iplik ve kumaşların suya karşı direncini ölçmek üzere yapılmaktadır. Bu test sırasında giysiler nemliyken, başka tesktil ürünleri ile temasta bırakıldığı zaman ortaya çıkabilecek çapraz boyama derecesi belirlenmektedir. Bu testlerde damıtılmış su kullanılır, çünkü musluk suyu bileşimi değişkendir.

Suya Karşı Renk Haslığı

Tekstil ürünlerinin renk haslığı, boyanmış tekstil ürünlerinin, üretim sırasında ya da günlük kullanımda maruz kaldıkları su, ışık, sürtünme, yıkama, terleme gibi faktörlere bağlı olarak solması veya rengini kaybetmesi durumudur.

Renk dayanıklılığı, yıkama veya yıpranma ile akmayacak veya solmayacak bir renge sahip olmayı ifade etmektedir. Renk haslığı, bir tekstil ürününün renginin solmaya veya bulaşmaya karşı direncidir. Renk veya boya ürünü terketmezse, giysiler renk vermez. Testil ürünleri, herhangi bir ağartıcı, çözelti veya güçlü bir temizlik ürünü kullanmadan önce, renk haslığı testine tabi tutulmalıdır. Renk haslığı tüketiciler açısından çok önemli bir faktördür. Tekstillerin renk haslığı gücü, ürünün kalitesinin önemli bir ölçüsüdür.

Bu konuda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan şu standart dizisi esas alınmaktadır:

  • TS EN ISO 105-E01 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm E01: Suya karşı renk haslığı
  • TS EN ISO 105-E07 ... Bölüm E07: Lekelenmeye karşı renk haslığı: Su
  • TS EN ISO 105-E08 ... Bölüm E08: Sıcak suya karşı renk haslığı
  • TS EN ISO 105-E16 ... Bölüm E16: Döşemelik kumaşlarda su lekesine karşı renk haslığının tayini

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında suya karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen suya karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

 

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp