Sürtünmeye Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Sürtünmeye Karşı Renk Haslığı

Sürtünmeye karşı renk haslığı testi, tekstil ürünlerinin uzun süreli kullanım kalitesini belirlemeye yönelik bir testtir. Bu testin amacı, renkli bir kumaşın yüzeyinden kuru ve ıslak sürtünme ile bir test bezine aktarılabilecek renk seviyesini belirlemektir.

Sürtünmeye Karşı Renk Haslığı

Sürtme haslığı esas olarak rengin doğasına ve gölge derinliğine bağlıdır. Her renk, doğası gereği bir pigmenttir ve sürtünme haslıklarına sahiptir. Siyah, kırmızı, bordo, lacivert gibi renkler, kimyasal yapıları yüzünden kötü renk haslığı özelliğine sahiptir. Örneğin siyah karbon bazlı bir renktir ve karbonun partikül boyutu diğer renklere göre daha büyüktür. Bu nedenle sürtünme özellikleri düşüktür. Kırmızı ve mavi renklerin özellikleri de benzer şekildedir. Bu yüzden renklerin haslık özelliklerini iyileştirmek için, boya hazırlanırken içine daha fazla bağlayıcı madde eklenir. Bu arada kumaşın yapısı da haslık özelliklerini etkiler.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), sürtünmeye karşı renk haslığı testlerinde dikkate alınması gereken ISO 105-X12 ve ISO 105-X16 standartlarını yayınlamıştır. Bu standartlar ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

  • TS EN ISO 105-X12 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm X12: Sürtmeye karşı renk haslığı tayini
  • TS EN ISO 105-X16 Tekstil - Renk haslığı testleri - Bölüm X16: Sürtmeye karşı renk haslığı - Küçük bölgeler

Bu standartlar, tekstil ürünlerinin renginin sürtünme, lekelenme ve başka malzemelerin lekelemesine karşı dayanımını belirlemeye yönelik yöntemler açıklamaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında sürtünmeye karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen sürtünmeye karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp