Kuru Temizlemeye Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Kuru Temizlemeye Karşı Renk Haslığı

Boyalı veya basılı tekstil ürünleri, kuru temizleme işlemi sırasında, kuru temizlemede kullanılan solvent yüzünden rengini değiştirmektedir.

Kuru Temizlemeye Karşı Renk Haslığı

Genelde tekstil ürünlerinde, organik çözücüler kullanılarak yapılan kimyasal veya kuru temizleme yöntemi tecih edilmektedir. Normalde bir nedenle yıkanamayan veya sulu yollarla yıkanması tercih edilmeyen teskstil ürünlerinde kuru temizleme yapılmaktadır. Ancak kuru temizleme sırasında, boyalı veya baskılı tekstil ürünleri, solvent yüzünden renklerini bir dereceye kadar kaybetmektir. Başka çözücüler olsa da bugün sektörde en yaygın kullanılan çözücü madde perkloretilendir. Aslında perkloretilenden etkilenen renkler, petrol veya florokarbon çözücü kuru temizleme işlemlerinde de benzer şekilde etkilenmektedir.

Test sırasında aşınmaz çelik disklerle birlikte bir pamuklu kumaş ile temas halinde olan tekstil örnekleri, perkloretilen içinde çalkalanır, sıkılır ve sıcak havada kurutulur. Numunenin rengindeki değişiklik, gri skala ile değerlendirilir.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), kuru temizlemeye karşı renk haslığı testlerinde uygulanması gereken ISO 105-D01 standardını yayınlamış ve bir test yöntemi açıklamıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 105-D01 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm D01: Kuru temizlemeye karşı renk haslığı tayini.

Bu standart, her çeşit tekstil ürünü renginin, çeşitli formalarda perkloretilen çözücü kullanılarak yapılan kuru temizleme işlemine karşı direncinin belirlenmesi için bir yöntem tarif etmektedir.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında kuru temizlemeye karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen kuru temizlemeye karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp