Klorlu Suya Karşı Renk Haslığı
Haslık Testleri

Klorlu Suya Karşı Renk Haslığı

Klorlu suya karşı renk haslığı, havlu sektörü, yüzme kıyafetleri ve ayrıca örme kumaşlar ve iplik boyama malzemeleri için önem kazanmaktadır. Şehirlerde musluk suyu, normalde belli bir seviyede klor içeren kimyasallar ile bakterileri öldürmek için dezenfekte edilmektedir. Bu su temizlik amaçlı kullanıldığı zaman, tekstil ürünlerinde renk atmasına veya renklerin solmasına neden olmaktadır.

Klorlu Suya Karşı Renk Haslığı

Yüzme havuzlarına da, içindeki suyun dezenfeksiyonu için beli oranda aktif klor ilave edilmektedir. Bu su da mayo ve havlularda renk atmasına ve rengin solmasına neden olmaktadır. Solma veya renk atması, aktif klorin maddesinin neden olduğu oksidasyondan kaynaklanmaktadır. Reaktif, metal kompleks ve asit boyalarının renk haslığı çok düşüktür. Bu boyalarla boyanmış plaj havluları veya poliamidden yapılmış mayolar, havuz suyunda ve çamaşır deterjanlarında bulunan yüksek klor içeriğine karşı hassastır. Bu nedenle, bu ürünlerin klorlu havuz suyuna dayanıklılığını onaylamak önemli olmaktadır.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), bu tür testler yapılırken dikkate alınması amacı ile ISO 105-E03 standardında bir yöntem belirlemiştir. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 105-E03 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm E03: Klorlu suya (yüzme havuzu suyu) karşı renk haslığı. Bu standart, her tür ve yapıdaki tekstil ürünlerinin renklerinin, yüzme havuzu sularını dezenfekte etmek için kullanılan aktif klor maddesi ile bir araya gelmesine karşı direncini tayin etmek için bir yöntemi açıklamaktadır.

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında klorlu suya karşı renk haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen klorlu suya karşı renk haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp