Işık Haslığı
Haslık Testleri

Işık Haslığı

Işık haslığı veya ışığa karşı renk haslığı testleri, basılı veya pigmentli tekstil ürünlerinin güneş ışığına veya yapay bir ışık kaynağına maruz kalması yüzünden solmaya veya renk değişikliğine karşı direncini tespit etmek için yapılmaktadır.

Işık Haslığı

Baskının ışık haslığı, ağırlıklı olarak kullanılan pigment türüne bağlıdır. Afişler ve kompost ambalajlar gibi yüksek güneş ışığına maruz kalan baskılar, yüksek derecede ışığa dayanıklılık gerektirmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda genel olarak, bir ksenon ark lambası kaynağı ve bir test cihazı kullanarak kağıdın, baskının ve pigmentli plastiklerin baskı solmasına ve ışığa karşı dayanıklılık testleri yapılmaktadır. Işık haslığı testleri, güneş ışığını diğer yapay ışık kaynaklarına göre daha yakından simüle eden filtrelenmiş ksenon ark lambaları kullanılarak yapılmaktadır. Bunlar, güneş ışığının görünür dalga boylarına duyarlı pigmentler, boyalar ve mürekkeplerin, hızlandırılmış ışık yaşlanmasını değerlendirmek için en iyi uygun araçlardır. Uygun filtreler takılarak, doğrudan güneş ışığı aydınlatma koşulları yeniden laboratuvar ortamında yaratılmaktadır.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), ışık haslığı testlerinde uygulanması gereken ISO 105-B02 ve ISO 105-B06 standartlarını yayınlamış ve bir test yöntemi açıklamıştır. Bu standartllar ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

  • TS EN ISO 105-B02 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm B02: Yapay ışığa karşı renk haslığının tayini - Ksenon ark soldurma lambası deneyi
  • TS EN ISO 105-B06 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm B06: Yüksek sıcaklıkta yapay ışıkla yaşlandırma ve renk haslığı - Ksenon ark lambası ile soldurma deneyi

EUROLAB, haslık test hizmetleri kapsamında ışık haslığı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Haslık test hizmetleri kapsamında verilen ışık haslığı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka tekstil test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp